Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Aneks do planu rozwoju zawodowego dla dyrektora. Bardzo mało jest informacji tego typu, dyrektorzy którzy są w tej sytuacji czują się zagubieni ponieważ dostają sprzeczne informacje.
Odpowiedź:
Dyrektor szkoły nie odbywa stażu. Przepisy nie przewidują, aby mógł on realizować własny plan rozwoju zawodowego.
Uzasadnienie:
Sytuacja nauczyciela, któremu w okresie stażu powierzono stanowisko dyrektora szkoły, została uregulowana w art.9e ust.5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela ( tekst jedn.: Dz.U. z 2016r. poz.1379 z późn.zm.). Z powołanego przepisu wynika jednoznacznie, że jeżeli w okresie stażu nauczycielowi powierzono stanowisko dyrektora szkoły, do nieprzerwanego okresu stażu, o którym mowa w ust.1 tego artykułu ( czyli nieprzerwanego okresu stażu na stanowisku dyrektora wynoszącego co najmniej 3 lata), zalicza się okres obytego stażu.
Za okres stażu pełnionego na stanowisku nauczyciela trzeba złożyć pisemne sprawozdanie, natomiast ówczesny dyrektor na jego podstawie dokonuje oceny dorobku zawodowego. Natomiast za okres pracy na stanowisku dyrektora należy przygotować sprawozdanie obejmujące w szczególności charakterystykę i rozwój kierowanej przez siebie szkoły w tym okresie, z uwzględnieniem efektów kształcenia i wychowania.
Na 3 –letni nieprzerwany okres pracy obowiązujący dyrektora szkoły złożą się zatem dwa okresy. Jeśli na przykład nauczyciel odbył staż w okresie od 1 września 2014r. do 31 sierpnia 2016r. ( 2 lata) i następnie w okresie od 1 września 2016r. do 31 sierpnia 2017r. przepracował na stanowisku dyrektora szkoły ( 1 rok), to spełnia on warunek określony w art.9e ust.1 ustawy Karta Nauczyciela (tj. warunek przepracowania na tym stanowisku nieprzerwanego okresu wynoszącego co najmniej 3 lata).
Wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego dyrektor szkoły może złożyć po upływie 4 lat od dnia nadania mu stopnia nauczyciela mianowanego, oraz legitymować się wyróżniającą ocenę pracy uzyskaną w okresie zajmowania stanowiska dyrektora szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w arkuszu ocen wpisujemy wychowanie do życia w rodzinie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 czerwca 2024 roku wprowadza zmiany dotyczące podstawy programowej. Mam pytanie - czy załącznik nr 1 dla technikum dotyczy tylko klasy pierwszej czy wszystkich klas? Po drugie - czy nauczyciele powinni wdrożyć nowe programy nauczania dostosowane do zmian w podstawi programowej kształcenia ogólnego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony na stanowisku nauczyciela przedszkola w pełnym wymiarze czasu pracy - 25 godz. tygodniowo (ma do tego kwalifikacje). Dodatkowo ma kwalifikacje do logopedii, czy przyznając temu nauczycielowi godziny z logopedii (5 godz. ) należy mu zapłacić jak za godziny ponadwymiarowe ( z etatu 25 godz.) czy należy go zatrudnić dodatkowo na etat logopedy i zapłacić mu 5/20 jak wynikałoby z etatu (logopeda ma wymiar 20 godz./tyg.), a może jest jakieś inne rozwiązanie - proszę o podstawę prawną?
- Zgodnie z ustawą Prawo oświatowe, przyjęcie do bursy szkolnej (placówka publiczna) odbywa się w toku postępowania rekrutacyjnego lub w trakcie roku szkolnego – w tym przypadku decyduje dyrektor bursy. Istotne jest, iż w każdym z tych przypadków musi zostać złożony wniosek o przyjęcie do bursy do dyrektora odpowiednio przez rodzica ucznia niepełnoletniego lub pełnoletniego ucznia. Pomijam tutaj całą procedurę rekrutacyjną i zmierzam do tego, iż wniosek został pozytywnie rozpatrzony – uczeń został przyjęty do bursy. Czy należy zawierać umowę zakwaterowania w bursie na dany rok szkolny z rodzicem niepełnoletniego ucznia lub pełnoletnim uczniem? Jeśli tak, to proszę o wskazanie podstaw prawnych.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Mam ucznia w klasie 4 szkoły podstawowej, który jest bardzo zdolny. Wychowawca klasy twierdzi, że uczeń zdecydowanie przewyższa rówieśników z klasy poziomem wiedzy. Czy możliwe jest i w oparciu o jakie zapisy prawne umożliwienie mu takiej organizacji nauki, by zrealizował program klasy 5 i 6 w określonym czasie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe