Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
31.10.2021 r. pracownikowi obsługi upłynął okres zasiłkowy 182 dni. We wrześniu 2021 r. pracownik złożył wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. 18 listopada otrzymał decyzję odmowną z ZUS. Pracownik poinformował zakład pracy, że się odwołuje od tej decyzji. W jaki sposób udokumentować nieobecność pracownika w pracy?
Odpowiedź jest uzależniona od konkretnych okoliczności. Przykładowo w sytuacji gdy pracownik korzysta ze zwolnienia lekarskiego bez prawa do zasiłku chorobowego, jego nieobecność jest usprawiedliwiona (§ 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, Dz. U. z 2014 r., poz. 1632). Jeśli pracownik na zwolnieniu lekarskim nie przebywa, powinien stawić się do pracy w celu otrzymania skierowania na badanie kontrolne, a dodatkowo, gdy pracownik na skutek rozpatrzenia odwołania nie uzyska prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, nieobecność jest nieusprawiedliwiona. Natomiast pracodawca może z własnej woli usprawiedliwić nieobecność z uwagi na oczekiwanie przez pracownika na rozstrzygnięcie ZUS, natomiast takiego obowiązku nie ma (§ 1 ww. rozporządzenia).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik, nauczyciel poradni psychologiczno-pedagogicznej, jest wezwany przez sąd w charakterze świadka do innego miasta. Sprawa nie jest związana z jego pracą i zatrudnieniem. Nauczyciel dostarczył wezwanie dyrektorowi poradni. Czy nauczycielowi przysługuje płatne zwolnienie od pracy? Jakie czynności powinien wykonać pracodawca? Jeżeli nie przysługuje, to jakie czynności powinien wykonać nauczyciel z tytułu utraty wynagrodzenia za ten dzień? Kto dokonuje zwrotu kosztów podróży i na jakiej zasadzie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka mianowana przebywająca od 04.04.2018 roku na zwolnieniu lekarskim, a później na urlopie macierzyńskim, w między czasie awansowała na nauczyciela dyplomowanego a od 01.09.2019 r. kontynuowała urlop rodzicielski.Od dnia 02.03.2020 r. będzie przebywała na urlopie uzupełniającym. Proszę o odpowiedź:
1. jaka będzie podstawa naliczenia tego urlopu.
2. Jeśli awansowała z dniem 1 września 2019, to czy dodatek wiejski, który jest wypłacany obok zasiłku za urlop rodzicielski powinien być płacony ze stawki n-la mianowanego czy dyplomowanego.
Z góry dziękuję.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na nauczyciela emeryta zatrudnionego od 1.09.2011 r. do 31.08.2012 r.w wymiarze 9/18 został dokonany odpis na ZFŚS zgodnie z art. 53 KN jako pracownika oraz 5% pobieranej przez niego emerytury. Czy prawidłowo naliczono odpis? W lipcu br. nauczyciel ten będzie miał wypłacone świadczenie urlopowe zgodnie z KN. Wystąpił również z wnioskiem o dofinansowanie tzw. "wczasów pod gruszą". Czy należy mu się takie dofinansowanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania z 20-letnim stażem pracy w szkole z emeryturą wojskową można udzielić urlopu dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikowi administracji w publicznej szkole można przyznać dodatek specjalny w związku z dodatkowymi zadaniami spoza zakresu obowiązków za okres np. od 1 lutego do 31 maja 2023 r., a następnie za okres od 1 września do 31 grudnia 2023 r.? Czy będzie to zgodne z przepisami o przyznawaniu dodatku specjalnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe