Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
3. W szkole został zatrudniony nauczyciel akademicki, który zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, nauczyciele akademicy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego. Na pewno muszę zmienić umowę na czas określony. Co z dodatkiem na start? Co zrobić w sytuacji kiedy nauczyciel w ciągu roku szkolnego przyniesie zaświadczenie o ukończeniu przygotowania pedagogicznego, czy zmienia mu się umowa na czas nieokreślony i czy skraca się jemu staż?
Przed 1 września 2022r. zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r.- Karta Nauczyciela (Dz. U. Z 2021r. poz. 1762) nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 i 5 KN nauczyciele, którzy do dnia 31.08.2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego, stopień nauczyciela mianowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych, a więc realizują staż po przepracowaniu 2 lat jako nauczyciel kontraktowy. W konsekwencji nauczyciel kontraktowy nie może obecnie otrzymać świadczenia na start, bo takie świadczenie przysługuje jedynie nauczycielowi, który nie posiada stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący).
Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1730) w przypadku nauczycieli, którzy przed dniem 1 września 2021 r. nie rozpoczęli stażu na stopień nauczyciela mianowanego, wymiar stażu na stopień nauczyciela mianowanego w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2022 r., skraca się o rok.
Wobec tego nauczyciel, o którym mowa w pytaniu powinien mieć skrócony staż o rok.
Jeśli chodzi o umowę, to stosunek pracy z nauczycielem, który przed dniem 1 września 2022 r. uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskał stopnia nauczyciela mianowanego, nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak napisać odwołanie od oceny pracy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przedszkolu niepublicznym osoba zatrudniona na stanowisku asystenta nauczyciela, umowa o pracę, posiada kwalifikacje kierunkowe może rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego? Czy musi być nauczycielem wychowawcą, by to uczynić?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka rozpoczęła staż na nauczyciela mianowanego 1.09.2017 r. pracując na umowę na czas określony do 31.08.2018 r. Zaszła w ciążę i od 5.05.2018 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Od 19.08.2018 r. rozpoczęła urlop macierzyński, a 31.08.2018 r. zakończyła się jej umowa. Z powodu urlopu macierzyńskiego nie podjęła kolejnej pracy. Od 01.09.2019 r. rozpoczęła pracę w nowej placówce oświatowej, rozpoczynając staż na nauczyciela mianowanego. Czy można zaliczyć jej staż z okresu od 01.09.2017r.? Czy okres kiedy przebywała na urlopie macierzyńskim bez zatrudnienia jest możliwy do zaliczenia jako okres pracy? Czy są przepisy w ramach ochrony rodzicielstwa?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął staż na stopień nauczyciela kontraktowego z dniem 01.09.2020 r. Staż został wydłużony ze względu na nieobecność powyżej 30 dni do 05 sierpnia 2021 r. Jakie w tej sytuacji obowiązują terminy związane z uzyskaniem wyższego stopnia? Czy można zatrudnić go na kolejny rok szkolny i z jakim stopniem awansu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczące procedury awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
Kontekst:
Szkoła jest placówką niepubliczną (prywatną) o uprawnieniach szkoły publicznej. Organem prowadzącym jest osoba fizyczna, która jednocześnie pełni funkcję dyrektora szkoły. W szkole ponadto zatrudniony jest dyrektor ds. pedagogicznych. Nadmieniam, iż dyrektor główny i dyrektor ds. pedagogicznych są małżeństwem. Dyrektor główny prowadzi własną działalność gospodarczą, a dyrektor ds. pedagogicznych zatrudniony jest na etacie.
Pytania:
1. Do kogo nauczyciel składa wniosek o rozpoczęcie stażu (do dyrektora głównego, czyli jednocześnie organu prowadzącego szkołę, czy do dyrektora ds. pedagogicznych)?
2. Kto pisze ocenę dorobku zawodowego (dyrektor główny, czyli jednocześnie organ prowadzący szkołę, czy dyrektor ds. pedagogicznych)?
3. Do kogo zwraca się nauczyciel o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego (do dyrektora głównego, czyli jednocześnie organu prowadzącego szkołę, czy do dyrektora ds. pedagogicznych)?
4. Jak interpretować skład komisji? 4a. Organ prowadzący (czyli osoba fizyczna, która jest jednocześnie głównym dyrektorem); 4b. Dyrektor – dyrektor ds. pedagogicznych czy dyrektor główny (i jednocześnie organ prowadzący)
5. Czy dyrektor główny może występować jednocześnie jako organ prowadzący szkołę i jako dyrektor w komisji? Czy zasadne jest przekazanie uprawnień do prowadzenia awansu zawodowego nauczycieli dyrektorowi ds. pedagogicznych? Wówczas dyrektor główny występowałby jako organ prowadzący szkołę. Proszę również o informację, który wzór aktu nadania stopnia nauczyciela mianowanego należy wykorzystać – 4A, 5, 6 czy 8?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe