Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka rozpoczęła staż na nauczyciela mianowanego 1.09.2017 r. pracując na umowę na czas określony do 31.08.2018 r. Zaszła w ciążę i od 5.05.2018 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Od 19.08.2018 r. rozpoczęła urlop macierzyński, a 31.08.2018 r. zakończyła się jej umowa. Z powodu urlopu macierzyńskiego nie podjęła kolejnej pracy. Od 01.09.2019 r. rozpoczęła pracę w nowej placówce oświatowej, rozpoczynając staż na nauczyciela mianowanego. Czy można zaliczyć jej staż z okresu od 01.09.2017r.? Czy okres kiedy przebywała na urlopie macierzyńskim bez zatrudnienia jest możliwy do zaliczenia jako okres pracy? Czy są przepisy w ramach ochrony rodzicielstwa?
W sytuacji podanej w pytaniu, z powodu rocznej przerwy w zatrudnieniu, niemożliwe jest dokonanie zaliczenia stażu, który był realizowany u poprzedniego pracodawcy. Jest to dopuszczalne jedynie, gdy nauczyciel podjął zatrudnienie w szkole nie później niż w okresie 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymał pozytywną ocenę dorobku zawodowego (art. 9f ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.). Nauczycielka od 1 września 2019 r. realizowała staż od początku.
Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego z ZUS, kiedy nauczycielka nie pozostawała w zatrudnieniu (ZUS nie zawarł z nią stosunku pracy), nie jest okresem pracy oraz nie podlega wliczeniu do stażu pracy. Możliwości dokonania takiego zaliczenia nie przewidują obowiązujące przepisy, a w szczególności żaden przepis ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r., poz. 870).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dyrektor zwraca nauczycielowi mianowanemu do poprawy plan rozwoju zawodowego. Czyni to np. dwukrotnie w ciągu września. Nauczyciel oddaje "poprawiony" plan r.z. w 30-tym dniu od rozpoczęcia zajęć, bo taki dzień wyznaczył dyrektor. Ale dyrektor zauważa, że nie wszystkie uwagi dyr. są uwzględnione. Czy dyrektor ponownie zwracać plan r.z. do poprawy?, wyznacza termin, jednak jest już po tych 30 dniach. Czy dyrektor może zatwierdzić plan r.z. dopiero w grudniu aż plan będzie dobry? czy też musi zatwierdzić zły plan 30 -go dnia od początku zajęć?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Z organizacji przedszkola wynika potrzeba zatrudnienia nauczycielki przedszkola na okres jednego roku szkolnego. Jest to osoba bez stopnia awansu zawodowego posiadająca kwalifikacje do pracy w przedszkolu. Czy może pracować na umowę o pracę bez możliwości rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela kontraktowego. W chwili obecnej nie mogę zapewnić jej zatrudnienia na okres obejmujący dwa lata szkole niezbędne do odbycia stażu.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dziękuję za odpowiedź na zadane pytanie, ale nie jest ona ścisła. Cyt. Czy nauczyciel stażysta może rozpocząć staż na stopień awansu nauczyciela kontraktowego, jeśli jest zatrudniony na czas określony do końca zajęć w roku szkolnym tj. od 1.09 do ostatniego piątku czerwca. Czas stażu trwa 9 miesięcy, czyli do końca maja. A w kolejnym miesiącu jest w stanie zmieścić się w procedurze i terminach włącznie z rozmową kwalifikacyjną, jeśli dyrektor nie będzie trzymać się maksymalnych przedziałów czasowych. Odpowiedź brzmiała: Nauczyciel powinien być zatrudniony na okres całego roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia, jeśli – jak opisano w pytaniu – podjął pracę z początkiem roku szkolnego. Oznacza to, że może odbyć staż. Podstawa prawna: Karta Nauczyciela – ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.). Wyjaśnienie: Podjął z początkiem roku szkolnego 1.09, ale nie został zatrudniony do końca roku szkolnego do 31.08 tylko do końca zajęć szkolnych, czyli do końca czerwca przed wakacjami. Co wtedy? Proszę jeszcze raz o odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o konkretne przykłady dla nauczyciela dyplomowanego Kryteria oceny pracy określone w § 5 ust. 1 rozporządzenia
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy w teczce nauczyciela składającego dokumenty na dyplomowanie jest ocena dorobku za okres stażu napisana przez dyrektora?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe