Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
15 września zatrudniłam nauczyciela języka angielskiego na czas określony. Jest to jego pierwsza praca, natomiast 26 października przyniósł wypowiedzenie. Na jakiej podstawie rozwiązać z nim stosunek pracy Karta Nauczyciela czy Kodeksu pracy?
W przypadku umowy o pracę na czas określony, wcześniejsze jej rozwiązanie może nastąpić na podstawie kodeksu pracy ale tylko wówczas, gdy w umowie zawarto taką możliwość.
Zasadniczo umów takich się nie wypowiada. Karta Nauczyciela w ogóle nie zawiera przepisów o rozwiązaniu umowy na czas określony. Wobec powyższego, jeżeli umowa zawarta z nauczycielem przewiduje możliwość dwutygodniowego wypowiedzenia, można ją rozwiązać i dokonuje się tego na podstawie przepisów kodeksu pracy. W przeciwnym wypadku pozostaje możliwość rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Tu również, wobec braku uregulowań w karcie nauczyciela, zastosowanie będą mialy przepisy kodeksu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie dotyczące pensum dyrektora szkoły. Jestem dyrektorem CKU przy Zakładzie Karnym w Płocku. Nauczam j. angielskiego. wewnętrzne przepisy resortowe stanowią, że z uwagi na obecny stan liczbowy oddziałów szkolnych moje pensum wynosi 10 godzin dydaktycznych "przy tablicy". Założenie jest, że jest to 10/18 etatu. Rozważam ukończenie studiów podyplomowych z zakresu bibliotekarstwa, bym mógł "wyrabiać" swoje godziny w bibliotece. Czy dyrektor szkoły może być nauczycielem biblioteki? Jeśli tak, to jak to się ma do faktu, że etat bibliotekarza to 30 godzin tygodniowo?
- W związku z błędnie zawartą umową na zastępstwo (podstawa prawna była właściwa lecz brakowało zapisu, że zastępstwo jest na czas pełnienia funkcji dyrektora), czwarta umowa z nauczycielem kontraktowym na czas określony została za porozumieniem stron przekształcona w umowę na czas nieokreślony w dniu 1 września 2015r. 31 sierpnia 2016r. kończy mi się okres powołania na stanowisko dyrektora. Nie mam pewności, że organ prowadzący przedłuży mi powołanie na stanowisko dyrektora bez konkursu, a jeśli będzie konkurs, to nie wiadomo czy zostanę dyrektorem. Powinnam więc zaplanować w projekcie arkusza etat dla siebie. Wtedy dla tej nauczycielki nie mam nawet 1/4 etatu matematyki (na takie stanowisko była zatrudniona). Jak mam zgodnie z przepisami prawa wypowiedzieć umowę i czy to jest możliwe, jeśli ta Pani przebywać będzie na urlopie macierzyńskim? Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam
W mojej szkole kadra kierownicza to trzy osoby: dyrektor, zastępca i kierownik gospodarczy. W placówce działają dwa związki zawodowe. Problem dotyczy ZNP. Ilość członków ZNP w mojej szkole to 15 osób. Od prezesa ZNP dostałam informację, że związek obejmuje ochroną 5 osób z mojej szkoły. Zapytałam na jakiej podstawie została określona ta ilość, ponieważ art.32 ustawy o związkach zawodowych ust. 3 mówi, że ochronie podlegają członkowie związku w liczbie nie większej niż liczba osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy albo liczba pracowników ustalona zgodnie z ust. 4. Według mnie ust.4 mojej szkoły nie dotyczy (15 członków ZNP). Dostałam odpowiedź od prezesa, że ilość członków ZNP to 480 osób, bo są oni organizacją międzypowiatową. Nie zgadzam się z tym, ponieważ ustawa wyraźnie mówi o organizacji zakładowej, a zakładem pracy jest szkoła. Dodam jeszcze, że w tej samej miejscowości, w sąsiedniej szkole z taką samą ilością kadry kierowniczej i pracowników ZNP zgłosił do ochrony 3 osoby.
Kto ma rację? Ile osób powinno być chronionych przez ZNP w mojej szkole? Czy zakładem pracy jest moja szkoła czy Powiat(umowy zawieram ja jako pracodawca)? Czy ochronie podlegają tylko członkowie zarządu związku, czy także zwykli członkowie ZNP wskazani przez prezesa? Dziękuję za pomoc.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor jest na zwolnieniu lekarskim, a w szkole nie ma zastępcy, jak i kto powołuje osobę zastępującą w tym czasie dyrektora szkoły i w jakim zakresie obowiązków?
- Czy nauczyciel posiadający ukończone studia podyplomowe w zakresie wczesnego i całożyciowego wspomagania rozwoju i edukacji oraz rewalidacji uczniów z autyzmem i/lub zespołem Aspergera powinien zostać zatrudniony z pensum 18 czy 22 godziny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe