Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor jest na zwolnieniu lekarskim, a w szkole nie ma zastępcy, jak i kto powołuje osobę zastępującą w tym czasie dyrektora szkoły i w jakim zakresie obowiązków?
Zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy o systemie oświaty, w przypadku nieobecności dyrektora szkoły lub placówki zastępuje go wicedyrektor, a w szkołach i placówkach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora - inny nauczyciel tej szkoły lub placówki, wyznaczony przez organ prowadzący.
Do kompetencji organu prowadzącego należy zatem wyznaczenie nauczyciela zatrudnionego w szkole, w kórej nie ma wicedyrektora, do zastępowania dyrektora podczas jego nieobecności.
Zarówno wicedyrektor, jak i nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący mają w takim przypadku wszystkie uprawnienia dyrektorskie wynikające z art. 39 ustawy.
W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 2010 r. Sygn. akt II PK 137/10, sąd wyraził pogląd, że zastępowanie dyrektora dotyczy wszystkich czynności, do jakich jest uprawniony sam dyrektor.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w niepublicznym ośrodku rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczym można zawrzeć umowę z psychologiem prowadzącym własną działalność, który wystawi fakturę za prowadzenie zajęć? Jeżeli tak, to czy wykazuję psychologa w SIO oraz czy obowiązuje mnie ograniczenie stawki wynagrodzenia za godzinę pracy tego psychologa?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Świadectwo ukończenia szkoły zostało wydane w 2003 r. Uczeń dziś zgłosił błąd daty urodzenia. Czy uczniowi wystawić duplikat czy poprawiony oryginał- dyrektor który podpisał świadectwo nie pracuje. Proszę o odpowiedź.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w skład komisji egzaminacyjnej dla nauczyciela ubiegającego się o stopień nauczyciela mianowanego może wchodzić opiekun stażu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy wicedyrektor może wystąpić z wnioskiem o nagrodę Prezydenta dla dyrektora szkoły?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Wychowawca w internacie (bursie) Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego pracuje tam 32 lata. Jest nauczycielem mianowanym (1992 rok i 2000 r.). Ma ukończone Pedagogiczne Studium Techniczne, kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczej i uzyskał kwalifikacje do pracy opiekuńczo- wychowawczej (1999 r.). Czy według rozporządzenia może dalej pracować w tej bursie? Jak rozumieć zapis rozporządzenia: § 27. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe