Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Czy nauczycielowi odchodzącemu na emeryturę 31 grudnia 2016 r. należy wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy za okres od września do grudnia. Nauczyciel ten wykorzystał urlop w 2016 roku czasie ferii zimowych i letnich w pełnym wymiarze.; 2. Gdyby ww. nauczyciel odszedł na emeryturę 30 stycznia 2017 r., czyli po wykorzystaniu 2 tygodni urlopu w czasie ferii zimowych (w naszym województwie ferie zimowe przewidziane są od 16 do 29 stycznia). Za ile tygodni/dni należy mu wypłacić ekwiwalent?
1. Nauczyciel odchodzący na emeryturę w grudniu nie nabędzie prawa do ekwiwalentu za urlop, poniewaz w 2016 roku wykorzysta cały przysługujący mu urlop wypoczynkowy (ferie i wakacje). Do nowego urlopu nabyłby prawo 1 stycznia (art. 65 Karty Nauczyciela - nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów - w każdym następnym roku kalendarzowym).
2. Gdyby nauczyciel odszedł na emeryturę 30 stycznia, po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w trakcie ferii zimowych, równiez nie nabyłby prawa do ekwiwalentu. Ekwiwalent przysługiwałby za jeden miesiąc pracy w 2017 roku, a nauczyciel wykorzystałby urlop w naturze (14 dni ferii zimowych), czyli dużo więcej niż proporcjonalny wymiar urlopu wypoczynkowego za 1 miesiąc.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi za 2020 rok z ponad 10 letnim stażem pracy, który od 1.01.2020 r. do 20.01.2020 r. pracował na pełny etat (40 godz. tyg.) a od 21.01.2020 r. pracuje na ½ etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy ukończenie pedagogiki specjalnej nadaje nauczycielowi kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych w Szkole podstawowej specjalnej z dziećmi z upośledzeniem intelektualnym, czy konieczne jest ukończenie oligofrenopedagogiki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kierownik administracyjno - gospodarczy, po długiej chorobie i świadczeniu rehabilitacyjnym otrzymał rentę z dniem 30 stycznia. Nie dostarczył jednak od razu decyzji do szkoły lecz poprosił o zaległy urlop wypoczynkowy z dniem 31 stycznia. Otrzymał więc wynagrodzenie. Otrzymał także pieniądze z tytułu renty. Poproszony o zwrot nienależnie otrzymanego wynagrodzenia, odmawia, żądając ode mnie podania podstawy prawnej. Abstrahując od kwestii przyzwoitości, jaką podstawę prawną żądania zwrotu pieniędzy mogę mu podać? Czy powinien był, prosząc o urlop, przedstawić zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy? W tej kwestii różne są opinie - co Państwo twierdzą?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przeniesienie nauczyciela do innej szkoły. Proszę o wytyczne dotyczące procedury i dokumentacji dotyczącej przeniesienia nauczyciela na prośbę dyrektora szkoły (do której przechodzi) na podstawie art. 18 KN w powiązaniu z art. 220 ust. 1 - Przepisy wprowadzające ustawę Prawo Oświatowe. Czy dyrektor szkoły macierzystej może nie wyrazić zgody na takie przeniesienie? Czy szkoła macierzysta w takiej sytuacji wystawia świadectwo pracy? Jakie dokumenty powinny "pójść" za pracownikiem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel po Akademii Sztuk Pięknych może uczyć techniki w szkole podstawowej?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe