Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zwracamy się z prośbą o poradę dotyczącą wypłaty jubileuszu dla nauczyciela. Dotyczy dwóch pracowników. Pierwszy w dniu 2 września 2023 r. nabył prawo do nagrody jubileuszowej – 20-lecie pracy. Drugi nauczyciel w dniu 3 września 2023 r. nabył prawo do nagrody jubileuszowej – 25-lecie pracy. Jubileusz został naliczony tylko od pensji zasadniczej, nie uwzględniono do nagrody godzin ponadwymiarowych, które przyznano w miesiącu wrześniu. Udano się do kadr Organu Prowadzącego w celu wyjaśnienia sprawy, otrzymano odpowiedź, że do jubileuszu nie wliczono godzin ponadwymiarowych, ponieważ nie wypracowano ich w nowym roku szkolnym. Dodam, iż pensja zasadnicza jest wypłacana z góry więc nie jest to składnik wypracowany, a mimo to wysokość nagrody na jej podstawie naliczono. Na mocy obowiązujących przepisów składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu. Zatem nagroda jubileuszowa wypłacana jest z dołu w ostatnim dniu miesiąca, w którym nauczyciel nabył do niej prawo. Nauczyciel nabył to prawo do nagrody 2 września 2023 roku, czyli powinna ona według zasady prawa zostać wypłacona 30 września z dołu po wypracowaniu całej miesięcznej pensji zasadniczej i godzin ponadwymiarowych przydzielonych nauczycielowi w planie w miesiącu wrześniu?
O wyjaśnienie należy się zwrócić do właściwej RIO (lub zwrócić się do organu prowadzącego z zapytaniem, czy ją uzyskał z RIO), z powodu rozbieżnych interpretacji dotyczących możliwości wliczania do podstawy nagrody jubileuszowej wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe wypracowane we wrześniu, gdy nauczyciel nabył prawo do nagrody jubileuszowej we wrześniu lub pracodawca wypłacił ją 30 września, czyli po przepracowaniu miesiąca, w którym został wypracowany wymagany staż zgodnie z art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.).
Nagrodę jubileuszową oblicza się jako odpowiedni procent lub wielokrotność wynagrodzenia miesięcznego przysługującego nauczycielowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli jest to dla nauczyciela korzystniejsze – wynagrodzenia przysługującego mu w dniu jej wypłaty, obliczonego według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy zgodnie z § 3 ust. 1 i 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. nr 128, poz. 1418). Według § 6 ust. 1 w zw. z § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. z 2020 r., poz. 1455) w podstawie ekwiwalentu urlopowego i nagrody jubileuszowej uwzględnia się średnią z godzin ponadwymiarowych wyliczoną z miesięcy danego (bieżącego) roku szkolnego poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu lub nagrody oraz miesiąc wypłaty nagrody. W przypadku, gdy nauczyciel nabywa prawo do nagrody w pierwszym miesiącu danego roku szkolnego lub otrzymuje wypłatę nagrody 30 września nie ma miesięcy tego samego roku szkolnego, poprzedzających pierwszy miesiąc, z których mogłaby zostać wyliczona tzw. średnia z godzin ponadwymiarowych, co wskazuje, że nie uwzględnia się godzin ponadwymiarowych.
Natomiast można napotkać stanowisko odbiegające od literalnego brzmienia § 4 rozporządzenia MEN z dnia 26 czerwca 2001 r., że należy uwzględnić godziny ponadwymiarowe wypracowane do 30 września (https://samorzad.pap.pl/kategoria/prawo/men-o-nagrodach, wyrok Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku z 1.08.2019 r., VI P 44/19). Zagadnienia nie rozstrzyga orzecznictwo Sądu Najwyższego, z tego względu zalecane jest uzyskanie stanowiska RIO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka, ur. w 1960 r. zatrudniona na podstawie mianowania nabyła prawo do nauczycielskiej emerytury (art. 88 ust. 1 KN) na 31.12.2008 r. Jest pracownikiem wygaszanego gimnazjum w szkole podstawowej. Od 01.09.2019 r. zamierza przejść na emeryturę.
15.05.2019 r. otrzymała pismo w sprawie przeniesienia w stan nieczynny, na który nie wyraziła zgody. Przyczyną są zmiany organizacyjne, powodujące wygaszenie kształcenia w gimnazjum oraz zmniejszenie ogólnej liczby oddziałów i godzin dydaktycznych. Będzie to skutkowało brakiem możliwości zatrudnienia na stanowisku nauczyciela w ramach dotychczasowego pensum, którego wysokość była uwarunkowana pełnieniem przez nauczycielkę funkcji wicedyrektora.
Moje pytanie jest następujące: czy w powyższym przypadku nauczycielka po wypowiedzeniu stosunku pracy przez dyrektora (z art. 225 ust. 1, 6 i 12) oraz art 226. ust. 1 przepisów wprowadzających ustawę prawo oświatowe z 26.01.2017 r., i po odmowie przejścia w stan nieczynny może przejść na emeryturę z art. 88 KN, czy powinno to być jednak wypowiedzenie z art. 20 KN.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele szkoły niepublicznej (KLO) mają obowiązek realizacji godzin z art. 42 KN ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W naszej szkole funkcjonuje oddział specjalny z uczniami z upośledzeniem w stopniu lekkim. Jest to klasa z uczniami klas I, II, IV, VII. Nauczyciel dyplomowany zatrudniony od 01.09.2017 r. w wymiarze 14/18 godzin tygodniowo ma przydzielone 13/18 godzin w szkole i 1/18 w klasie - oddziale specjalnym, w której są uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim. Czy nauczycielowi należy się dodatek za trudne warunki pracy? Jeżeli tak to w jakiej wysokości? Dyrektor szkoły – nauczyciel mianowany - realizuje godziny dydaktyczne w wymiarze 3/18 w w/w oddziale specjalnym prowadząc zajęcia rewalidacyjne. Jest to pensum ustalone przez organ prowadzący szkołę dla dyrektora. Czy dyrektorowi należy się dodatek za trudne warunki pracy? Jeżeli tak to w jakiej wysokości? Inni nauczyciele przedmiotowi (np. nauczyciel wychowania fizycznego) mają przydzielone 21/18 godzin tygodniowo, w tym 17/18 w szkole i 4/18 w w/w oddziale specjalnym. Czy nauczycielowi należy się dodatek za trudne warunki pracy za 4/18? Jeżeli tak to w jakiej wysokości?
Przedstawiam rozdział z Uchwały Rady Miasta w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli szkół p przedszkoli w sprawie dodatku za trudne warunki pracy.
§ 8 1. Nauczycielom pracującym w trudnych lub uciążliwych warunkach pracy dla zdrowia przysługują z tego tytułu dodatki. 2. Za pracę w trudnych warunkach uznaje się prowadzenie przez nauczycieli: a/ zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą upośledzoną w stopniu głębokim, b/ zajęć dydaktycznych i wychowawczych w klasach specjalnych oraz prowadzenie indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego, c/ prowadzenie nauczania indywidualnego w domu ucznia, zakwalifikowanego do takiego kształcenia. 3. Nauczycielom przysługuje dodatek w wysokości: za prace w trudnych warunkach – 20% wynagrodzenia zasadniczego. 4. Dodatek za trudne lub uciążliwe warunki pracy przysługuje w okresie faktycznego wykonywania pracy, za którą dodatek jest związany oraz w okresie nie wykonywania pracy, za który przysługuje wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego. 5. Nauczycielom prowadzącym indywidualne nauczanie w domu ucznia oraz dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego przysługuje dodatek w wysokości 20 % stawki godzinowej za każdą przepracowana godzinę. 6. Dodatki przysługują w takiej części, w jakiej godziny pracy w trudnych, warunkach pracy pozostają do obowiązującego wymiaru godzin. 7. Dodatki wypłaca się z dołu za czas faktycznego wykonywania pracy § 14 ustalenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dla nauczycieli, którym powierzono stanowisko kierownicze w szkole: 1. dyrektor szkoły liczącej 17 i więcej oddziałów – 3 godz.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przedszkola od dnia 27.08.2018 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim (ciąża). Za rok 2018 wykorzystała cały urlop wypoczynkowy. Z dniem 08.03.2019 r. do 5.03.2020 r. przebywa na urlopie macierzyńskim oraz rodzicielskim. Nauczycielka ta złożyła podanie do dyrektora o urlop wychowawczy od 6.03.2020 r., czy przed tym urlopem dyrektor może wysłać tego pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy? Czy ta nauczycielka będzie mogła wykorzystać go dopiero po powrocie z wychowawczego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Co należy do obowiązków dyrektora a co nauczyciela, który poinformował dyrektora, że we wrześniu chce przejść na urlop dla poratowania zdrowia? Jaka jest kolejność działań?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe