Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Ustawa dotyczy dzieci zamieszkałych w obwodzie. Jeśli jednak dziecko jest na stałe zameldowane w obwodzie szkoły, dyrektor powinien posiadać informację potwierdzającą...

PORADA PRAWNA

09 października 2013 Prawo oświatowe

Zgodnie z zapisem art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 07.09.1991 roku o systemie oświaty dyrektor kontroluje spełnianie obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkujące w obwodzie jego szkoły. W praktyce dyrektorzy pobierają z wydziału meldunkowego gminy listy meldunkowe dzieci objętych obowiązkiem szkolnym i sprawdzają, czy dzieci zameldowana na stałe uczęszczają do szkoły i gdzie. Mam pytanie odnośnie dzieci, które są zameldowane na pobyt czasowy, ale zamieszkują na terenie obwodu szkoły. Czy należy takie dzieci ujmować w ewidencji dzieci i traktować jako podlegające obowiązkowi szkolnemu w naszym obwodzie? Sąsiednia szkoła, do której dziecko uczęszcza, twierdzi, że nie mamy prawa wymagać potwierdzenia spełniania obowiązku, gdyż takie wysłali jedynie do szkoły, w której obwodzie uczeń ma meldunek stały, mimo że tam nie zamieszkuje. Jak traktować uczniów, którzy nie zamieszkują w obwodzie szkoły, ponieważ przebywają na stałe za granicą (mają jedynie meldunek na pobyt stały w naszym obwodzie)? Nie ma możliwości sprawdzenia gdzie przebywają, gdyż poczta odsyła korespondencję z adnotacją „nie przebywa pod wskazanym adresem".

Ustawa dotyczy dzieci zamieszkałych w obwodzie. Jeśli jednak dziecko jest na stałe zameldowane w obwodzie szkoły, dyrektor powinien posiadać informację potwierdzającą spełnianie przez nie obowiązku szkolnego. Starania szkoły polegające na pozyskiwaniu tych informacji powinny być dokumentowane.
 

Dzieci, które są zameldowane na pobyt czasowy, ale zamieszkują na terenie obwodu szkoły należy ujmować w księdze ewidencji dzieci i traktować jako podlegające obowiązkowi. Jednak dobrym zwyczajem jest informowanie szkoły „stałego meldunku dziecka” o spełnianiu obowiązku.
 

W przypadkach ustalonych w procedurach, szkoła powinna wszcząć postępowanie egzekucji administracyjnej na zasadzie uregulowań zawartych w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (ze zm.). W procedurach umieszczonych na stronie Portalu znajdują się szczegółowe wskazania.
 

Podstawa prawna:
1) Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.)
2) Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (ze zm.).
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT