Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zgodnie z brzmieniem paragrafu 4 ust. 2 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania: Do księgi ewidencji, o której mowa w ust. 1, wpisuje się: 1) według roku urodzenia: imię (imiona) i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, numer PESEL oraz adres zamieszkania dziecka, a także imiona i nazwiska rodziców oraz adresy ich zamieszkania, jeżeli są różne od adresu zamieszkania dziecka; Proszę o informację, jakie dane do księgi uczniów, a w konsekwencji w arkuszu ocen należy umieścić w części dotyczącej rodziców, w przypadku gdy rodzice dziecka sądownie zostali pozbawieni praw rodzicielskich i ustalony został opiekun prawny dziecka. Czy należy do księgi ucznia wpisać: 1. tylko dane rodziców mimo pozbawienia ich praw rodzicielskich; 2. dane rodziców plus dane opiekuna prawnego; 3. tylko dane opiekuna prawnego?
Jeżeli jedno z rodziców nie żyje albo nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, władza rodzicielska przysługuje drugiemu z rodziców. To samo dotyczy wypadku, gdy jedno z rodziców zostało pozbawione władzy rodzicielskiej albo gdy jego władza rodzicielska uległa zawieszeniu. Jeżeli żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo jeżeli rodzice są nieznani, ustanawia się dla dziecka opiekę. Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. Oznacza to, że w dokumentacji przebiegu nauczania, w sytuacji opisanej w pytaniu, należy wpisać dane opiekuna prawnego.
Podstawa prawna: 1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (ze zm.), w szczególności art. 94, 95.2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Prowadzę niepubliczne przedszkole dla dzieci zdrowych (28 wychowanków) i dzieci z orzeczeniem (11 wychowanków), w dwóch grupach terapeutycznych. Zatrudniam logopedę na godziny, psychologa na 1/4 etatu i innych specjalistów realizujących zajęcia z orzeczeń. Czy musze zatrudnić od 1 września 2022 r. pedagoga specjalnego i jeżeli tak to na jaka część etatu?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób rozliczyć nauczyciela, który bez usprawiedliwienia opuszcza posiedzenia rad pedagogicznych? Czy podczas ferii zimowych można organizować rady pedagogiczne i czy za nieobecność można rozliczyć?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie. Jestem dyrektorem poradni psychologiczno-pedagogicznej i błagam o przykładową dokumentację dyrektora PPP oraz utworzenia zakładki PPP.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy na prośbę rodzica można przeprowadzić egzaminy klasyfikacyjne już np. w styczniu? Chodzi o ucznia nauczanego domowo. Rodzic chce, by egzaminy odbywały się np. co miesiąc inny przedmiot.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W uzupełnieniu do poprzedniego pytania dotyczącego przechodzenia ucznia ze szkoły do szkoły: jak to wygląda w tym roku szkolnym czyli 2017/2018 czy uczeń po pierwszej klasie technikum może trafić do klasy drugiej liceum, czy nie?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe