Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zatrudniłam na zastępstwo do kwietnia nauczyciela początkowego (pierwsza praca) bez kwalifikacji za zgodą KO.
1) Czy nauczycielowi należy się dodatek na start?
2) Jeśli w kwietniu 2024 r. podpiszę z nim umowę na 1/2 etatu zgodnie z kwalifikacjami to będę mogła wypłacić mu dodatek na start?
3) Czy ten nauczyciel może rozpocząć awans?
4) Czy mogę mu przydzieli mentora?
5) Czy może otrzymać bon na laptopa?
Nauczyciel bez kwalifikacji, zatrudniony za zgodą kuratora oświaty, nie rozpoczyna przygotowania do zawodu nauczyciela.
Zgodnie z art. 10 ust. 9 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.) w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje, można za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny zatrudnić nauczyciela, który nie posiada kwalifikacji wymaganych do zajmowania danego stanowiska. W myśl art. 10 ust. 10 KN, do nauczycieli zatrudnionych na tej podstawie nie stosuje się przepisów rozdziału 3a. Dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele początkujący. Oznacza to, że nauczyciele bez kwalifikacji, zatrudnieni za zgodą kuratora oświaty, nie realizują awansu zawodowego w ramach tego stosunku pracy.
Wprawdzie, na podstawie art. 10 ust. 3 KN, w szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą, o której mowa w ust. 2 (osoba nieposiadająca stopnia awansu zawodowego), legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, może być nawiązany stosunek pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie pierwszego roku pracy w szkole. W przypadku gdy nauczyciel w trakcie pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego, dyrektor szkoły rozwiązuje z nauczycielem umowę o pracę z końcem tego roku szkolnego bez wypowiedzenia. Należy jednak zaznaczyć, że opcja ta dotyczy osoby zatrudnianej na podstawie art. 10 ust. 2 a nie art. 10 ust. 7 KN (zastępstwo). Nauczyciel bez kwalifikacji zatrudniany na podstawie art. 10 ust. 7 KN nie może więc rozpocząć przygotowania do zawodu nauczyciela.
Zgodnie z art. 53a KN, nauczyciel odbywający przygotowanie do zawodu nauczyciela otrzymuje jednorazowe świadczenie na start w wysokości 1000 zł. Warunkiem koniecznym nabycia prawa do tego świadczenia jest więc odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela. Warunek ten nie jest spełniony w obecnym stosunku pracy, a więc dyrektor nie ma podstaw do wypłaty świadczenia.
Należy zaznaczyć, że w myśl art. 9ca ust. 8 KN, do okresu przygotowania do zawodu wlicza się okresy zatrudnienia w szkole w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami.
Jeśli więc w kwietniu podpisana zostanie umowa zgodnie z kwalifikacjami na co najmniej 1/2 etatu to nauczyciel rozpocznie przygotowanie do zawodu i będzie mógł otrzymać dodatek. Obecnie nie rozpoczyna przygotowania, nie rozpoczyna awansu, nie przydziela mu się mentora.
Co do bonu na laptopa to ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli (Dz. U. 2023 r., poz. 1369) wskazuje, że oprócz uczniów, wsparciem zostaną objęci nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni pozostający w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej.
Generalnie więc odpowiedź powinna być tu twierdząca. Z tym, że na podstawie przepisu art. 2 ust. 2 ustawy minister właściwy do spraw informatyzacji określi, w drodze rozporządzenia, grupy nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych ze wskazanych szkół, uprawnionych do otrzymania wsparcia oraz ich kolejność, mając na uwadze:
- typ szkoły,
- wykładany przez nauczyciela przedmiot,
- charakter realizowanych zadań przez wychowawców i innych pracowników pedagogicznych,
- sytuację społeczno-gospodarczą,
- stan finansów publicznych.
Obecnie tego rozporządzenia nie ma, więc nie wiadomo czy świadczenie będzie dostępne dla wszystkich nauczycieli, czy jedynie dla wybranych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi ubiegającemu się o awans na nauczyciela dyplomowanego mogę przedłużyć staż o 9 miesięcy (na jego prośbę). Musi zaliczyć kurs komputerowy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie aktualnej podstawy prawnej awansu na nauczyciela kontraktowego i mianowanego, którzy ukończyli staż 31.05.2020 r.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź czy nauczyciel kończący staż na dyplomowanego po l-4 i macierzyńskim 28 listopada 2018 r. ma 30 dni czy 7 dni na złożenie sprawozdania za okres stażu i czy dyrektor powinien ocenić go w ciągu 21 dni na podstawie regulaminu obowiązującego do 31.12.2018 r. czy już po 1 stycznia 2019 r. wg kryteriów z rozporządzenia o ocenie pracy.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął staż na nauczyciela kontraktowego w 2018 r. i skończył w świetle nowych przepisów 31 sierpnia 2019 r. Czy o terminie rozmowy kwalifikacyjnej należy poinformować Kuratorium Oświaty?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące nauczyciela, który jest w trakcie awansu na nauczyciela dyplomowanego. Staż planowo miał trwać od 1 września 2019 r. do 31 maja 2022 r. Nauczycielka zaszła w ciążę i od 28 sierpnia 2021 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Urodziła 6 lutego 2022 r., urlop macierzyński trwał więc od 6 lutego 2022 r. do 25 czerwca 2023r. Urlop rodzicielski – od 26 czerwca 2022 r. do 4 lutego 2023 r. Nauczycielka miała wrócić do pracy 5 lutego, chce jednak skrócić urlop rodzicielski do 20 stycznia 2023 r. Należy jej się 56 dni urlopu zaległego. Jak powinna go rozpisać skoro mamy ferie zimowe od 30 stycznia 2023 r. do 12 lutego 2023, Później jeszcze jest przerwa wielkanocna od 6 do 11 kwietnia 2023 r., 2 maja szkoła także ma wolne . O ile należy wydłużyć czas trwania stażu i jaki jest termin jego zakończenia? Czy jest możliwe zakończenie stażu do końca października, by nauczycielka mogła otrzymywać wyższe wynagrodzenie od stycznia 2024 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe