Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Za 6 stycznia 2018 dajemy dzień wolny dla wszystkich pracowników 30 kwietnia 2018 tj. poniedziałek - 4-mies okres rozliczeniowy - pracownik pracujący na część etatu (0,4) pracuje po 3 godz. dziennie od wtorku do piątku, poniedziałki ma wolne. Czy w takim razie powinniśmy oddać mu inny dzień wolny?
Pracownik, który realizuje po 3 godziny dziennie przez 4 dni w tygodniu jest zatrudniony na 0,3 (a nie na 0,4) etatu: 12h/40h = 0,3. W okresie rozliczeniowym od 1 stycznia do 30 kwietnia 2018 r. pracownik zatrudniony na 0,3 etatu powinien przepracować łącznie 199,2 godzin (168 * 0,3 = 50,4 h w styczniu, 160 * 0,3 = 48 h w lutym, 176 * 0,3 = 52,8 h w marcu i 160 * 0,3 = 48 h w kwietniu), zgodnie z art. 130 § 2 KP. Wykonując pracę w podanym okresie we wszystkie dni od wtorku do piątku pracownik przepracowałby łącznie 204 godziny. W związku z tym do końca okresu rozliczeniowego w kwietniu 2018 r. należy jemu udzielić 4,8 godzin wolnych od pracy przypadających w dniach od wtorku do piątku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem zespołu szkół w skład którego wchodzą: oddział przedszkolny dla pięciolatków, szkoła podstawowa i gimnazjum.
Mam pytanie dotyczące kwalifikacji nauczycieli do zajmowania stanowiska nauczyciela w naszym oddziale przedszkolnym. Od 1 IX 2015 do oddziału będą uczęszczać czterolatki i pięciolatki. Trzy osoby: 1. Nauczycielka, która ukończyła studia podyplomowe (kwalifikacyjne trzysemestralne w zakresie przygotowania do kształcenia zintegrowanego. Rok ukończenia 2006. Uniwersytet Rzeszowski - Wydział Pedagogiczno - Artystyczny. Oprócz tego magister filologii polskiej.; 2. Nauczycielka, która ukończyła wyższe studia magisterskie 3 letnie (po 2 letnim studium nauczania początkowego) w zakresie nauczania początkowego. Rok ukończenia 1997. Wyż-sza Szkoła Pedagogiczna w Rzeszowie.; 3. Nauczycielka, która ukończyła studia pięcioletnie, zaoczne w zakresie edukacji wczesnoszkolnej. Rok ukończenia 2005. Uniwersytet Rzeszowski. Czy te 3 osoby mogą zajmować stanowisko nauczyciela w oddziale przedszkolnym. (pięciolatki i czterolatki)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Co przysługuje nauczycielom zatrudnionym w zespole szkół, którzy realizują zajęcia w szkołach dziennych oraz dodatkowe zajęcia (ponad pensum) w szkołach zaocznych w soboty i niedziele. Zadając to pytanie mam na myśli czas pracy nauczycieli i zasady wynagradzania, zwłaszcza w niedziele.
- Nauczyciel przedstawił akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego z uzasadnieniem (z 2013 r.). W dniu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego posiadał kwalifikacje: - wykształcenie wyższe magisterskie z zakresu oceanotechniki - Politechnika Gdańska - kurs kwalifikacyjny pedagogiczny dla nauczycieli czynnych zawodowo. Zatrudnienie - szkoła podstawowa świetlica szkolna. Uzasadnienie: posiada pani wykształcenie wyższe z przygotowaniem pedagogicznym i może być pani zatrudniona w szkole podstawowej. na podstawie: postępowania kwalifikacyjnego dyplomu ukończenia studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Przy czym w 2013 roku pani nie posiadała takiego dyplomu. 1. Czy na dzień nadania stopnia pani posiadała kwalifikacje do nauczania w szkole podstawowej? 2. Czy wpisanie na uzasadnieniu nazwy studiów podyplomowych jest pomyłką? 3. Czy wpisanie nazwy na uzasadnieniu nazwy studiów podyplomowych jest błędem merytorycznym?
- Mam pytanie dotyczące wniosku nauczyciela o następującej treści: " z racji zmiany przepisu od 1.01.2016r. wydłużającego urlop wychowawczy do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat wnioskuję o zmianę charakteru udzielonego urlopu wychowawczego. Od 1.01.2016 do 30.06.2016 zamiast urlopu wychowawczego udzielonego na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności, z mocy prawa na urlop wychowawczy na dziecko do ukończenia w roku kalendarzowym 6 lat życia. Po konsultacji prawnej, ze względu na wejście w życie nowego przepisu w trakcie trwania mojego urlopu wychowawczego oraz braku informacji ze strony pracodawcy o zaistniałych zmianach dotyczących urlopów wychowawczych, zmiana jak w/w jest zgodna z założeniami polityki prorodzinnej Państwa kierującej się dobrem dziecka i rodziny." W związku z tym wnioskiem, czy: - mam obowiązek informowania pracowników o każdej zmianie w przepisach, gdyż wydaje mi się, że nie jest to moim obowiązkiem, że jest to przywilej, z którego nauczyciel może, a nie musi skorzystać i musi to zrobić na swój wniosek? - czy nauczyciel, który otrzymał poradę prawną o "podmianę" urlopów nie został wprowadzony w błąd, bo uważam, że jest to niezgodne z prawem. Przecież nie można antydatować dokumentów!
Nauczyciel z tym wnioskiem zwrócił się do mnie 22.08.16r. czyli po tym, jak wykorzystał już przysługującą mu część urlopu. - czy na taki wniosek powinnam odpowiedzieć i na jaką podstawę prawną się powołać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel szkoły filialnej przedłożył wszystkie wymagane dokumenty do uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia od 01.09.2018 r. Jednak decyzją Rady Gminy szkoła filialna przekształca się z dniem 01.09.2018 roku w nową placówkę. Obecnie nie wyłoniono jeszcze nowego dyrektora tej placówki. Kto i z jaką datą powinien podpisać decyzję w sprawie udzielenia tego urlopu. Czy obecny dyrektor szkoły który pełni swoją funkcję do 31.08.2018?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe