Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z jakich środków w szkole jest możliwy i dopuszczalny prawnie zakup wiązanki(wieńca)w związku z pogrzebem pracownika lub emeryta?
W szkole, która jest jednostką gminną obowiązują zasady wskazane w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. (Dz.U. z 2019 r. poz. 869 z późn. zm.) oraz ustawa z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1440 z późn. zm.). Podstawą gospodarki finansowej jednostek budżetowych jest plan dochodów i wydatków. Przepisy są bezlitosne. To co nie jest uzasadnionym wydatkiem i wynikającym z planu finansowego jednostki nie może być pokryte z pieniędzy publicznych.
Pomimo tego, że wydatki związane z uhonorowaniem zmarłego pracownika są uzasadnione z punktu widzenia zwyczajów i zasad współżycia społecznego, to już z punktu widzenia rachunkowości budżetowej są niecelowe. Wynika to z tego, że żaden przepis prawa nie nakłada na pracodawcę obowiązku uhonorowania zmarłego pracownika.
Z uwagi na powyższe, najbezpieczniejsze będzie zrobienie składki wśród pracowników, albo pokrycie wydatku na wieniec i kwiaty ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych funkcjonującego w każdej szkole na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1070 z późn. zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o podanie spisu niezbędnych dokumentów, które powinien posiadać dyrektor przedszkola w zwiazku z kontrolą zarządzającą.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jakie są konsekwencje niewprowadzenia kontroli zarządczej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy niepublicznym przedszkolem z oddziałami integracyjnymi. W tym roku pojawiło się u nas dziecko, w którego orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego czytamy: "Z uwagi na brak oddziału specjalnego na poziomie przedszkolnym oraz niepełnosprawność wieloraką najkorzystniejszą formą kształcenia zapewniającą różnorodną pomoc specjalistyczną będzie przedszkolny oddział integracyjny. Uwzględniając niepełnosprawność sprzężoną dziecku przysługuje prawo do stałego wsparcia dodatkowego nauczyciela współorganizującego proces edukacyjny, który podczas pracy na oddziale będzie zaangażowany wyłącznie w pracę z /imię dziecka/"
Czy jeżeli dziecko jest na oddziale, gdzie pracuje nauczyciel prowadzący oraz oligofrenopedagog, czy wystarczy osoba z przygotowaniem pedagogicznym zatrudniona na stanowisku asystenta dziecka niepełnosprawnego lub pomocy nauczyciela – oczywiście zgodnie z orzeczeniem przypisana wyłącznie do tego dziecka?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy jeśli sekretarz szkoły zajmuje się kadrami i ma dostęp do wszystkich danych pozostałych pracowników (w tym wrażliwych i płacowych), a drugi pracownik sekretariatu zajmuje się uczniami i również ma dostęp do wszystkich danych o uczniach i rodzicach (w tym dane wrażliwe), to czy nie zachodzi tutaj konflikt interesów pomiędzy rolą IOD w placówce, a osobą która przetwarza dane osobowe? Mogę wyznaczyć którąś z Pań pracujących w sekretariacie na stanowisko IOD?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację co może podlegać innowacji? Jaka jest procedura zgłaszania innowacji do kuratorium oświaty przez placówki niepubliczne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe