Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wysłałem nauczyciela w podróż służbową jego własnym samochodem na konkurs jako opiekuna i ten nauczyciel przygotowywał ucznia na konkurs ogólnopolski. Podpisałem stosowną umowę, a główna księgowa nie chce wypłacić należnej sumy. Nadmieniam, że na Radzie Rodziców też jest mało finansów. Księgowa interpretuje, że na podróż służbową nauczyciel może jechać tylko na szkolenie i należy się zwrot kosztów. Jak rozwiązać problem?
Opieka nad uczniem na konkursie ogólnopolskim należy do statutowych zadań szkoły, a w konsekwencji również do zadań służbowych nauczyciela publicznej jednostki oświatowej, realizowanych w ramach otrzymywanego wynagrodzenia i obowiązującego czasu pracy (art. 42 ust. 2 pkt 2 KN). W związku z tym nauczyciel odbył podroż służbową, a koszty tej podróżny według tzw. kilometrówki zwraca jemu pracodawca zgodnie z ustaleniami o użyciu samochodu prywatnego (art. 775 § 1 KP, § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, Dz. U. z 2013 r., poz. 167).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1) Pani sprzątaczka zamierza przejść na emeryturę z dniem 01.10.2017r., ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Proszę o informację do ilu dni urlopu wypoczynkowego za 2017r. ma Pani prawo.; 2) Pani sprzątaczka zatrudniona od X/2016 do XII/2017 jest uprawniona do 26 dni urlopu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielce i sprzątaczce w szkole za przepracowanie 45 lat pracy przysługuje nagroda jubileuszowa ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób powinno się sumować tygodniowe nadgodziny nauczyciela?
Czy poprawne jest zaokrąglanie nadgodzin tygodniowo i sumowanie ich w ten sposób dopiero na koniec miesiąca?
Czy też w pierwszej kolejności należy zliczyć dokładną liczbę tygodniowych nadgodzin, a następnie zaokrąglić ją na koniec miesiąca?
Problem odnosi się do tygodni, w których występują dni wolne od pracy (np. święta) lub gdy nauczyciel jest na L-4 czy na urlopie bezpłatnym.
Czy powyższy problem określa §6.3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2009 r. w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej (Dz.U. 2009 nr 60 poz. 494)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przedstawiła świadectwo pracy, z którego wynika że była zatrudniona od 01.09.2005 r. do 31.08.2016 r. w różnych wymiarach. W okresie zatrudnienia korzystała z dwóch urlopów bezpłatnych: od 01.09.2012-31.08.2013 oraz od 01.09.2015-24.06.2016. Z drugiego świadectwa pracy wynika, że w czasie urlopu bezpłatnego od 14.03.2016 do 30.06.2016 pracowała w innej szkole. Jak uwzględnić te okresy zatrudnienia do wyliczenia stażu do nagrody jubileuszowej? Czy biorę pod uwagę okres zatrudnienia z uwzględnieniem ogólnej liczby dni urlopu bezpłatnego a to krótkie zatrudnienia pomijam, bo pokrywa się z innym zatrudnieniem? W świadectwie pracy nie ma informacji na jakich zasadach zostały udzielone urlopy bezpłatne.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w umowie o pracę na czas nieokreślony z nauczycielem kontraktowym mogę zamieścić zapis zatrudnienia na stanowisku nauczyciela o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć ( zajęcia świetlicowe i dydaktyczne) w wymiarze 1/2 etatu? Czy muszę określić również pensum tj. 5/18 i 6/26?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe