Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka przedstawiła świadectwo pracy, z którego wynika że była zatrudniona od 01.09.2005 r. do 31.08.2016 r. w różnych wymiarach. W okresie zatrudnienia korzystała z dwóch urlopów bezpłatnych: od 01.09.2012-31.08.2013 oraz od 01.09.2015-24.06.2016. Z drugiego świadectwa pracy wynika, że w czasie urlopu bezpłatnego od 14.03.2016 do 30.06.2016 pracowała w innej szkole. Jak uwzględnić te okresy zatrudnienia do wyliczenia stażu do nagrody jubileuszowej? Czy biorę pod uwagę okres zatrudnienia z uwzględnieniem ogólnej liczby dni urlopu bezpłatnego a to krótkie zatrudnienia pomijam, bo pokrywa się z innym zatrudnieniem? W świadectwie pracy nie ma informacji na jakich zasadach zostały udzielone urlopy bezpłatne.
Do stażu uprawniającego do nagrody jubileuszowej nie wlicza się okresów urlopu bezpłatnego, ponieważ nie są one okresami, za które przysługują uprawnienia pracownicze – art. 91c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. w zw. z art. 174 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. Natomiast do stażu uprawniającego do nagrody wlicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia (z pominięciem okresów urlopów bezpłatnych), w tym ten poświadczony drugim świadectwem pracy w części od 14 marca do 24 czerwca 2016 r., pokrywający się z pomijanym w wyliczeniach urlopem bezpłatnym w drugim stosunku pracy - § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania, Dz.U. z 2001 r. Nr 128, poz. 1418.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o poradę w następującej sprawie.
Nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania - w terminie do końca maja 2011 r. - otrzymała wypowiedzenie warunków umowy o pracę (ograniczenie etatu do 16/18)w związku ze zmianą szkolnego planu nauczania. Od 9 maja 2011 r.gdy dowiedziała się o mających nastąpić zmianach, zaczęła nagle się leczyć. Na zwolnieniu przebywa nadal do 30 czerwca 2011r. W dniu 06 czerwca, czyli dzisiaj złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu na poratowanie zdrowia wystawione - nawiasem mówiąc - na druku niezgodnym z wzorem orzeczenia lekarskiego, określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Na odręcznie wypisanym zaświadczeniu lekarz orzeka o konieczności udzielenia urlopu od 01 września 2011 r. do 30 czerwca 2012. Czy jest podstawa do udzielenia takiego urlopu, skoro od września 2011 r. nauczycielka będzie zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy jest podstawa do odwołania się do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy? Dodam, że nauczycielka wykazuję się wybitnym lawiranctwem i kombinatorstwem w pracy. W ciągu 9 lat pracy przez około 600 dni była na zwolnieniach lekarskich.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mający uprawnienia do nauczania biologii może uczyć w technikum przedmiot uzupełniający przyroda?
- W gimnazjum zatrudniona jest od 03.09.2012 r. katechetka (mgr teologii), nauczyciel kontraktowy w niepełnym wymiarze godzin. W każdym kolejnym roku szkolnym malał wymiar zatrudnienia nauczycielki. Czy można było w tych latach pracy zawrzeć umowę na czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela, który 7grudnia złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia z dniem 14.12 z powodów osobistych. W dniu 8.12 pismem za porozumieniem stron rozwiązałam z nim umowę o pracę z dniem 14.12 i w ten ostatni dzień po zakończeniu zajęć otrzymał ode mnie świadectwo pracy. W dniu 15.12 Kuratorium Oświaty przysłało mi faks z prośbą o udzielenie urlopu bezpłatnego dla tego nauczyciela, w związku z podjęciem pracy w KO jako wizytator, nic mi o tym wcześniej nie było wiadomo. Według mnie nie powinnam udzielić takiego urlopu bo ten nauczyciel nie jest już u mnie zatrudniony, czy dobrze rozumiem i czy powinnam napisać pismo z odpowiedzią do KO?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze prowadzone z uczniem indywidualnie (zalecenie PPP) powinny być płatne czy organizowane w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy? Proszę o regulację prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe