Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dostaliśmy ostatnio prośbę listowną o wydanie świadectwa pracy na podstawie dołączonych xero umów o pracę. W archiwum została odnaleziona teczka tej Pani i faktycznie pracowała w szkole od 01.09.1992 r. do 31.08.1994 r. z tym że szkoła której była pracownicą już nie istnieje, a w ostatnich latach działania była naszą filią. W teczce są tylko umowy oraz wymiar uposażenia. Czy w tej sytuacji wydać świadectwo pracy na obowiązującym druku czy w formie zaświadczenia, że ta Pani w tym okresie była pracownikiem szkoły.
W tej sprawie ma zastosowanie art. 94[12] ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1465 ze zm.), zgodnie z którym Pracodawca na wniosek pracownika wydaje kopię całości lub części dokumentacji pracowniczej.
Żądanie świadectwa pracy jest żądaniem dotyczącym części dokumentacji, natomiast w przypadku, gdy świadectwo w dokumentach nie istnieje, to oczywiście nie da się sporządzić jego kopii. Pamiętać jednak należy, że staż pracy można również udokumentować w inny sposób niż poprzez świadectwo, w tym wspomniane w pytaniu umowy oraz dokumenty określające wymiar uposażenia. Nie ma również podstaw do wydania jakichkolwiek zaświadczeń o zatrudnieniu, bowiem zaświadczenie takie w dokumentacji nie występuje, a pracodawca (lub jego następca prawny) może wydać jedynie kopię posiadanej dokumentacji byłego pracownika, a nie tworzyć nowe dokumenty.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielka z wykształceniem mgr z pp,która ukończyła studia na kierunku pedagogika specjalna o specjalności resocjalizacja może prowadzić zajęcia rewalidacyjne z uczniami z zespołem Aspergera lub z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia od 11.11.2016 do 10.11.2017 r. przysługuje w roku 2017 prawo do opieki nad dzieckiem i proporcjonalnie obliczony urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi od 06 marca br. przebywa stale na zwolnieniu lekarskim. W tym okresie złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia (w tym przypadku 3 miesiące). Rozwiązanie umowy zatem nastąpi z dniem 31 sierpnia br. Przewidujemy, iż pracownik będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim do 31 sierpnia. Moje pytanie: czy pracownikowi w opisanym przypadku należy się wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop za rok 2018, czy może jednak nie jest to obowiązkowe? Nadmieniam, iż pracodawca w tej konkretnej sytuacji nie mógł i już nie będzie mógł udzielić urlopu temu pracownikowi z uwagi na jego nieobecność z powodu choroby i termin rozwiązania umowy wnioskowany przez tego pracownika. A może należy wpisać w świadectwie pracy jako niewykorzystany urlop. Jeśli nie jest obowiązkowa wypłata ekwiwalentu za urlop to proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma pensum 18/18. Przyznano mu 4 nadgodziny logopedii. Jak powinna być płacona nadgodzina z 4/18 czy 4/20? (jego pensum przy zatrudnieniu -18h tygodniowo).Proszę o odpowiedź i podstawy prawne.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można udzielić urlopu zdrowotnego nauczycielowi z 15 letnim stażem, który zatrudniony jest na czas nieokreślony, w bieżącym roku szkolnym ma pełny wymiar czasu pracy, jednak w roku szkolnym 2012/2013 przez okres jednego miesiąca pracował w wymiarze 16/18?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe