Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Właściciele niepublicznego przedszkola (dyrektor i zarazem nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz wicedyrektor i nauczyciel języka angielskiego), którego organem prowadzącym jest spółka z o.o., są zatrudnieni przez spółkę nie mają umowy o pracę, tylko zatrudnia ich spółka, a co za tym idzie, nie opłacamy składki ZUS itp. Działamy jako spółka (jesteśmy członkami zarządu), czy w tym wypadku możemy pobierać wynagrodzenie z dotacji z urzędu miasta?
Na podstawie art. 35 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2020 r., poz. 2029 dotacja dla niepublicznego przedszkola może być wydatkowana na wynagrodzenie osoby fizycznej zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w przedszkolu, jeżeli osoba ta realizuje zadania dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze przedszkola. Wynika z tego, że wynagrodzenie dyrektora i wicedyrektora może zostać sfinansowane z dotacji, gdy wykonują zadania spełniające ww. kryteria, oraz można pokryć z dotacji wynagrodzenie nauczyciela prowadzącego zajęcia z uczniami. Dotyczy to również osób równocześnie pełniących funkcję organu przedszkola i prowadzących zajęcia z uczniami. W przypadku osoby wykonującej pracę w niepublicznych przedszkolu zazwyczaj pracodawcą takiej osoby nie jest samo przedszkole tylko organ prowadzący (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 czerwca 2006 r., I PK 231/05, OSNP 2007/13–14, poz. 183). W związku z tym w sytuacji gdy pracodawcą osób świadczących pracę w przedszkolu niepublicznym jest organ prowadzący (spółka z o.o.), ich wynagrodzenia (w zakresie wynikającym z art. 35 ust. 1 pkt 1 lit. a UoFZO) można sfinansować z dotacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Przygotowuję się do tworzenia w szkole podstawowej od klasy IV oddziału sportowego. Zastanawiam się o formę wniosku do organu prowadzącego o wydanie zgody na utworzenie oddziału sportowego.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który posiada kwalifikacje do pracy z dziećmi w przedszkolu (ukończył stosowne studia podyplomowe lub magisterskie) może prowadzić zajęcia z rytmiki i gimnastyki (wynikające z podstawy programowej) bez posiadania dodatkowych kursów czy specjalistycznych szkoleń?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące jaka ilość metrów kwadratowych sali przypada na jedno dziecko w publicznym przedszkolu. Można znaleźć zapisy dotyczące punktów i zespołów przedszkolnych niepublicznych, ale nie wiem jak jest w przypadku przedszkola publicznego. Czy metraż dotyczy pustej sali czy części tzw użytkowej - bez szaf, stolików, krzeseł, itp.? W statucie jest zapis o 25 dzieci w jednej sali - ale czy to nie za dużo jak na taką niewielką salę??
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli Rada Gminy podjęła uchwałę dot. plan sieci publicznych szkół podstawowych w Gminie. W tej uchwale napisała Publiczna Szkoła Podstawowa z oddziałami przedszkolnymi. Moje pytanie czy zmieniam pieczątki i to jest nowa nazwa szkoły? Ta zmiana nazwy na co ma wpływ- proszę o odpowiedź.? Do tej pory: Publiczna Szkoła Podstawowa w której była zerówka. Czy pisząc nowy statut szkoły podstawowej zawieram w tym statucie odziały przedszkolne, a pieczątkę szkoły nie zmieniam i posługuję się nazwą: Publiczna Szkoła Podstawowa?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W mojej szkole obowiązuje kontrola zarządcza na podstawie zarządzenia wójta gminy. Na tej podstawie muszę opracowywać arkusz analizy ryzyka za dany rok i na rok następny oraz raz w roku muszę składać oświadczenie o stanie kontroli zarządczej w szkole. Czy wójt gminy może wydać ponowne zarządzenie, w którym nie będą ujęte jednostki oświatowe (wycofuje z kontroli zarządczej szkoły) i to będzie zgodne z prawem? Proszę podać podstawę prawną, że nie ma obowiązku objęcia szkół kontrolą zarządczą.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe