Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam! Z jakiego artykułu rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na 1/2 etatu z powodu zmian organizacyjnych? Czy takiemu nauczycielowi należy się odprawa? Pozdrawiam!
Karta Nauczyciela:
Art. 27. 1. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.
Jeżeli przyczyną rozwiązania umowy o pracę są zmiany organizacyjne, czyli przyczyna leży po stronie pracodawcy, a szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników, to nauczycielowi przysługuje odprawa z USTAWY z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Art. 8. 1. Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Art. 10. 1. Przepisy art. 5 ust. 3-7 i art. 8 stosuje się odpowiednio w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zgodnie z Art 64 ust 2a dyrektorowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni. Do kiedy dyrektor musi wykorzystać ten urlop? Organ prowadzący nakazał do 31.12.2018 roku.
- Czy nauczyciel nauczania zintegrowanego może prowadzi zajęcia w grupie przedszkolnej?
- Zadałam pytanie: Czy w przedszkolu niepublicznym nauczyciel kontraktowy może mieć większe wynagrodzenie niż podaje ustawa? Czy to większe wynagrodzenie może w całości być sfinansowane z dotacji?
Otrzymałam odpowiedź: może mieć wyższe wynagrodzenie, które musi zostać sfinansowane ze środków obrotowych i funduszu wynagrodzeń. Nie może zostać sfinansowane z dotacji, chyba że jest to część oświatowa subwencji ogólnej.
Czy mogę prosić o wyjaśnienie tej odpowiedzi? Dotacja - czyli chodziło mi o subwencję oświatową jaką placówka niepubliczna otrzymuje co miesiąc na dziecko z Urzędu Miasta. Czy z tego może być w całości pokryte wyższe wynagrodzenie n-la kontraktowego niż przewiduje ustawa czyli np. 3000 brutto? Z tego co czytałam to w niepublicznym przedszkolu nauczyciel może mieć wynagrodzenie wyższe ale nieprzekraczające 150% wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego. Proszę o bardziej szczegółowe wyjaśnienie tej odpowiedzi, ponieważ nie jest ona dla mnie zrozumiała.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik jest zatrudniony z Zespole Szkół (Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące, Technikum) jako : 1) nauczyciel - od 1.09.2014r. do 31.08.2016 w wymiarze 1/2 etatu (umowa na czas nieokreślony) od 09.2016r. do chwili obecnej w wymiarze pełnego etatu. (umowa o pracę na czas nieokreślony ) nauczyciel kontraktowy; 2) sekretarka - od 1.09.2014r. w wymiarze 1/2 etatu ( umowa na czas nieokreślony).
W związku z brakiem godzin w roku szkolnym 2017 / 2018 w / w pracownik nie będzie zatrudniony na stanowisku nauczyciela, natomiast zwiększy się wymiar jego zatrudnienia na stanowisku sekretarki do pełnego etatu. Jakie wypowiedzenie należy wręczyć temu pracownikowi, skoro będzie nadal zatrudniony u tego samego pracodawcy w pełnym wymiarze godzin, ale na innym stanowisku. Czy należy mu się odprawa?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka do końca kwietnia b.r. była zatrudniona w pełnym wymiarze. Jednakże od miesiąca maja jej głównym miejscem zatrudnienia stała się inna szkoła, a w naszej placówce nauczycielka realizuje jedynie 2 godziny tygodniowo. Poprzednio wysługa za lata pracy wypłacana była w naszej placówce. Na jakiej podstawie cofnąć teraz tej Pani dodatek za wysługę, skoro wypłaca go inna placówka?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe