Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, Nauczyciel mianowany wystąpił z wnioskiem o urlop bezpłatny w okresie od 5 lipca do 25 sierpnia. Pracuje nieprzerwanie w szkole od 10-ciu lat. Czy mogę mu dać ten urlop. Na jaki przepis się powołać?. Jak mu zapłacić za wakacje i świadczenie urlopowe?
Na pisemny wniosek z uzasadnieniem można udzielić nauczycielowi urlopu bezpłatnego podczas wakacji.
Udzielenie takiego urlopu powoduje, że prawa i obowiązki na czas tego urlopu są zawieszone, ale stosunek pracy nie został rozwiązany. Oznacza to, że pracodawca nie wypłaca nauczycielowi wynagrodzenia za pracę, a nauczyciel nie wykonuje jej na rzecz szkoły.
Podstawa prawna
- Kodeks pracy z 26 czerwca 1974 r. (ze zm.) – § 1 art. 174.
- Karta Nauczyciela z 26 stycznia 1982 r. (ze zm.) – art. 64 ust. 1; art. 65; art. 67 ust. 1; art. 91c ust. 1.
Art. 174. § 1. Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu§ 2. Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.§ 3. Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego, dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidziećdopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.§ 4. Przepisów § 2 i 3 nie stosuje się w przypadkach uregulowanych odmiennie przepisamiszczególnymi.Art. 1741. § 1. Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielićpracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami.§ 2. Okres urlopu bezpłatnego, o którym mowa w § 1, wlicza się do okresu pracy, od któregoa pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciela zatrudnionego w wymiarze 2/18, 4/18, 6/18 etatu obowiązuje realizacja godzin z art. 42 KN, jeśli tak, to w jakim zakresie?
- Czy dyrektor może uznać kwalifikacje do nauczania "Edukacji dla bezpieczeństwa" w gimnazjum nauczycielowi wychowania fizycznego, który ukończył również studia podyplomowe z biologii lub innemu nauczycielowi, który na studiach miał przez rok "Wojskowość" jeden raz w tygodniu? Jeżeli tak, to proszę o podstawę prawną? Dziękuję.
- Czy z braku godzin dla nauczyciela może on być "wypożyczony" do innej szkoły w tym samym mieście i prowadzony przez ten sam organ prowadzący? Jeśli tak, to na jaki okres? Nadmieniam, że w mojej szkole nie będzie dla niego miejsca przez co najmniej kilka lat.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy nauczyciel, który przebywa na świadczeniu kompensacyjnym, może być opiekunem wycieczki uczniów, która wyjeżdża na jeden tydzień w góry. Nauczyciel ten ma uprawnienie do pełnienia funkcji kierowników wycieczek i placówek wypoczynku dzieci i młodzieży oraz zaświadczenie o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej?; 2.Czy dyrektorowi szkoły należy potrącać nadgodziny za dzień wolny od pracy np. Trzech Króli?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przez kilka miesięcy zatrudniona była w mojej szkole w zastępstwie nauczycielka. Umowa zawarta była do 29 czerwca. Od 25 czerwca nauczycielka przestała stawiać się do pracy. Próby nawiązania kontaktu telefonicznego z nią nie dawały żadnego rezultatu. Nigdy wcześniej taka sytuacja nie miała miejsca. Nauczycielka była sumiennym pracownikiem. Po tygodniu na podany w kwestionariuszu przez nauczycielkę adres wysłałam pismo za zwrotnym poświadczeniem odbioru. Do dzisiaj nie mam żadnej odpowiedzi ani też zwrotki. Co mogę zrobić? Czy powinnam poprosić o pomoc policję?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe