Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam mam pytanie, czy nauczyciel posiadający kwalifikacje do nauczania biologii może nauczać przyrody w kl IV oraz czy dziecko posiadające orzeczenie o ks zwz na sprzężenie 2 niepełnosprawności ( wykluczając autyzm) może zostać zwolnione z nauczania 2 języka obcego?
Nauczyciel, który ukończył studia na kierunku biologia nie posiada kwalifikacji do prowadzenia zajęć z przyrody w szkole podstawowej. Zgodnie z przepisami Rozporządzenia MEN z dnia 01.08.2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, aby inny kierunek studiów (biologia) dawał kwalifikacje do prowadzenia zajęć, jego efekty kształcenia w zakresie iedzy i umiejętności musiałyby obejmować treści nauczanego przedmiotu (przyroda) określone w podstawie programowej (§ 3 i 4). Osoba, która ukończyła studia drugiego stopnia lub magisterskie na kierunku biologia może uczyć przyrody jako przedmiotu uzpełniającego w dotychczasowym trzyletnim liceum ogólnokształcącym i dotyczasowym czteroletnim technikum (§ 3 ust. 4).
Na podstawie § 6 Rozprządzenia MEN z dnia 03.08.2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z nauki drugiego języka obcego nowożytnego do końca danego etapu edukacyjnego na wniosek rodziców albo pełnoletniego ucznia oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, z której wynika potrzeba zwolnienia z nauki tego języka obcego nowożytnego. W przypadku w/w uczniów, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania, z którego wynika potrzeba zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego, zwolnienie z nauki tego języka obcego nowożytnego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyjaśnienie czy nauczyciel, który przechodzi na emeryturę i otrzymuje odprawę emerytalną oraz odprawę z art.20KN ze względu na likwidację stanowiska, może podjąć pacę od 1 września w tej samej placówce jako również jako nauczyciel (w niepełnym wymiarze)? czy może wtedy otrzymać pieniądze z art.20KN?
- Czy są jakieś podstawy prawne, aby nauczycielowi zatrudnionemu na podstawi mianowania przydzielić "czysty etat"- 18 godzin, a emerytowanemu nauczycielowi 20 godzin? Nadmieniam, że nie składam do dyrektora o wniosku o nieprzydzielenie mi godzin ponadwymiarowych.
- Nauczyciel w styczniu uzyskał tytuł magistra, stosowne zaświadczenie przedłożył w lutym, kiedy powinien dostać podwyżkę? Na jaki przepis się powołać, jeśli ma dostać wyrównanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka klas I-III będzie od 1 września 2012 r. przebywać na zwolnieniu lekarskim w związku z przebytą w sierpniu poważną operacją. Przewiduję, że zwolnienie to będzie trwało około pół roku. Nauczycielka oświadczyła, że prawdopodobnie po zwolnieniu skorzysta z urlopu dla podratowania zdrowia. W związku z tym muszę zatrudnić nauczyciela na zastępstwo. Jaki okres pisać w umowie o pracę: czy na okres wskazany na każdym zwolnieniu, czy ogólnie na okres zastępstwa za nauczycielkę przebywającą na zwolnieniu lekarskim? Jeśli zatrudnię nauczyciela na zastępstwo, to czy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela kontraktowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak napisać informację dla pracowników o przekształceniu szkoły w zespół szkolno-przedszkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe