Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Przepisy oświatowe nie przewidują skracania urlopu dla poratowania zdrowia z powodu poprawy stanu zdrowia nauczyciela, a jedynie określają, w jakich sytuacjach należy...

PORADA PRAWNA

13 stycznia 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Witam. Jestem dyrektorem Zespołu Szkół. Piszę, ponieważ potrzebuję porady prawnej. Jedna z naszych nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej przebywa na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia. Zatrudniłam na jej miejsce (do końca roku szkolnego) inną panią, która wczoraj poinformowała mnie, że jest w ciąży i (od dziś) będzie na zwolnieniu lekarskim (zdaniem lekarza konieczne i uzasadnione). Mam pytanie, czy mogę skrócić nauczycielce urlop dla poratowania zdrowia? Dodam, że w obecnej, trudnej sytuacji szkoły, jest gotowa wrócić do pracy. Czy lepiej to zrobić na prośbę nauczyciela, czy też na prośbę dyrektora? Jakie konsekwencje może to mieć w sytuacji, gdyby okazało się, że za kilka lat nauczycielce znów byłby potrzebny taki urlop? Dodam, że nauczycielka, o której mowa już podczas urlopu (wakacji) podjęła leczenie, jest 4 miesiące po zabiegu, czuje się dobrze i myślę, że lekarz wydałby zdolność do pracy.

Przepisy oświatowe nie przewidują skracania urlopu dla poratowania zdrowia z powodu poprawy stanu zdrowia nauczyciela, a jedynie określają, w jakich sytuacjach należy nauczyciela odwołać z urlopu (podjęcie lub kontynuowanie pracy zarobkowej).

Jeżeli jednak nauczyciel otrzyma od lekarza orzeczenie o braku konieczności przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia oraz o zdolności do pracy, to w gestii dyrektora pozostanie podejęcie decyzji o dopuszczeniu go do pracy.

W chwili obecnej urlop zdrowotny może być udzielony w maksymalnym wymiarze 3 lat, jednorazowo nie dlużej niż na 1 rok. Kolejny urlop może zostać udzielony po upływie roku od zakończenia poprzedniego. W przypadku nauczycielki byłaby to data faktycznie zakończonego urlopu. 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT