Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2022/2023
- Wzory dokumentów kontrolnych 2022/2023
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2021/2022
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam. Jestem dyrektorem Zespołu Szkół. Piszę, ponieważ potrzebuję porady prawnej. Jedna z naszych nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej przebywa na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia. Zatrudniłam na jej miejsce (do końca roku szkolnego) inną panią, która wczoraj poinformowała mnie, że jest w ciąży i (od dziś) będzie na zwolnieniu lekarskim (zdaniem lekarza konieczne i uzasadnione). Mam pytanie, czy mogę skrócić nauczycielce urlop dla poratowania zdrowia? Dodam, że w obecnej, trudnej sytuacji szkoły, jest gotowa wrócić do pracy. Czy lepiej to zrobić na prośbę nauczyciela, czy też na prośbę dyrektora? Jakie konsekwencje może to mieć w sytuacji, gdyby okazało się, że za kilka lat nauczycielce znów byłby potrzebny taki urlop? Dodam, że nauczycielka, o której mowa już podczas urlopu (wakacji) podjęła leczenie, jest 4 miesiące po zabiegu, czuje się dobrze i myślę, że lekarz wydałby zdolność do pracy.
Przepisy oświatowe nie przewidują skracania urlopu dla poratowania zdrowia z powodu poprawy stanu zdrowia nauczyciela, a jedynie określają, w jakich sytuacjach należy nauczyciela odwołać z urlopu (podjęcie lub kontynuowanie pracy zarobkowej).
Jeżeli jednak nauczyciel otrzyma od lekarza orzeczenie o braku konieczności przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia oraz o zdolności do pracy, to w gestii dyrektora pozostanie podejęcie decyzji o dopuszczeniu go do pracy.
W chwili obecnej urlop zdrowotny może być udzielony w maksymalnym wymiarze 3 lat, jednorazowo nie dlużej niż na 1 rok. Kolejny urlop może zostać udzielony po upływie roku od zakończenia poprzedniego. W przypadku nauczycielki byłaby to data faktycznie zakończonego urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy od roku szkolnego 2016/2017 zmieniły się wymagania co do kwalifikacji nauczycieli wychowania przedszkolnego?
- W związku z dużą liczbą dzieci w przedszkolu chciałabym zatrudnić 2 pomoce do dzieci - czy mogą to być wolontariuszki i na jakiej zasadzie mogę z nimi podpisać umowę? Budżet nie pozwala mi na zatrudnienia na etat. Jest to przedszkole publiczne.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przysługuje płatny dzień wolny na badania genetyczne? Chodzi o badania genetyczne pod kątem nowotworu, do których nauczyciel został zakwalifikowany przez poradnię genetyczną. Pracownik bierze udział w tych badaniach co roku.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel we wrześniu 2017 roku odszedł na emeryturę, miał 34 lata i 7 miesięcy pracy. Czy należała mu się jubileuszówka za 35 lat pracy, jeżeli tak to czy zakład musi mu tę zaległą jubileuszówkę wypłacić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Składając dokumenty do konkursu na stanowisko dyrektora szkoły nie dołączyłem uzasadnienia aktu dyplomowania. Komisja konkursowa nie dopuściła mnie do dalszego etapu postępowania. Czy słuszna była decyzja komisji?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe