Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam. Czy zgodnie z prawem dodatek stażowy nauczycielowi zatrudnionemu w 2 szkołach wypłaca się tylko w jednej będącej podstawowym miejscem pracy? Nauczyciel w tej szkole zatrudniony w pełnym wymiarze, a w drugiej w niepełnym na zastępstwo.
Dodatek stażowy wypłaca się w każdej szkole zgodnie z ilością przepracowanych lat w danej szkole. Oznacza to, że jeśli nauczyciel przepracował pełnych np. 15 lat w jednej szkole, a w drugiej np. 5 to w każdej ze szkół otrzymuje dodatek: w 1-wszej za 15 lat w drugiej za 5 lat.
Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych, poczynając od 4. roku pracy. Dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego.
Nauczyciel powinien wskazać, który stosunek pracy jest dla niego podstawowym, a który dodatkowym stosunkiem pracy. Zwykle jako podstawowy zostaje wskazany ten, w którym nauczyciel zatrudniony jest w większym wymiarze czasu pracy.
Do okresów pracy uprawniających w podstawowym miejscu pracy do dodatku za wysługę zalicza się:
1) okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy,
2) inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Zatem dodatek stażowy jest liczony w każdym miejscu pracy oddzielnie z zachowaniem zasady, że w miejscu podstawowego zatrudnienia zalicza się wszystkie okresy z poprzedniech miejsc pracy.
Podstawa prawna:
- art. 33 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (ze zm.),
- § 7 ust. 1, ust. 2, ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy ograniczenie zatrudnienia może trwać dłużej niż 1 rok szkolny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o podanie zakresu obowiązków dla pomocy nauczyciela w przedszkolu zatrudnionego do opieki nad dzieckiem z orzeczeniem o kształceniu specjalnym (autyzm) zgodnie z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2015r. poz. 11130. Czy taka osoba musi posiadać zaświadczenie o niekaralności?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole publicznej prowadzonej prze organ inny niż JST. organ prowadzący może dyrektorom oraz innym osobom pełniącym stanowiska kierownicze określić czas urlopu wypoczynkowego taki sam jak nauczycielom. W regulaminie zatrudnienia oraz wynagradzania występują zapisy z Kodeksu pracy oraz nie wszystkie zapisy z Karty Nauczyciela. Czy organ możne zapis o 35 dniowym urlopie dla dyrektora zamienić np. na czas urlopu wynosi taką samą ilość jak w przypadku nauczyciel?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy zakładem poprawczym i schroniskiem dla nieletnich. W organizacji pracy szkoły nie możemy zapewnić nawet pół etatu nauczycielowi pracującemu na warsztatach szkolnych. Nauczyciel ma skończone 60 lat. W naszej placówce pracuje 11 lat. Pracował również w innych placówkach oświatowych. Ogólnie ponad 30 lat. Czy nauczyciel ten może przejść na zasiłek kompensacyjny czy emeryturę pomostową z naszej placówki?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi grozi zwolnienie z pracy z przyczyn organizacyjnych - art.20 KN. Wiem, że ten nauczyciel może też przejść na emeryturę z art.88 KN. Cy będzie miał prawo do dwóch odpraw - jednej z tytułu zwolnienia z pracy, drugiej emerytalno - rentowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe