Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam. Czy nauczycielka przebywająca na urlopie macierzyńskim od 5 lipca 2011 r. do 21 listopada 2011 r. (140 dni) i dodatkowym od 22 listopada 2011 r. do 5 grudnia 2011 r., mogła złożyć wniosek o rozpoczęcie stażu z dniem 1 września 2011 r. na stopień nauczyciela mianowanego, jeśli tak to czy powinna złożyć wniosek o przedłużenie stażu po powrocie do pracy? Proszę o pilną odpowiedź. Z góry dziękuje.
Nauczyciel nieobecny w szkole może złożyć do dyrektora szkoły wniosek osobiście lub za pośrednictwem poczty o rozpoczęcie stażu wraz z projektem planu rozwoju zawodowego i rozpocząć staż z początkiem roku szkolnego. Staż ulega przedłużeniu o czas nieobecności nauczyciela trwającej dłużej niż miesiąc na podstawie art. 9d ust. 5 Karty Nauczyciela.
Oznacza to, że przepisy Karty Nauczyciela nie pozbawiają nauczyciela nieobecnego w pracy prawa do rozpoczęcia stażu, mimo jego absencji w danym roku szkolnym, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymogów niezbędnych do jego rozpoczęcia.
Przepisy nie zobowiązują nauczyciela do składania wniosku o przedłużenie stażu. Po jego powrocie do pracy, dyrektor na piśmie informuje o terminie zakończenia stażu, uwzględniając okres nieobecności nauczyciela.
Podstawa prawna:
1) 2) Rozporządzenie MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (ze zm.).
2) Karta Nauczyciela z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.):
Art. 9d. 1. Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku.
2. W przypadku nawiązania stosunku pracy po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1, nauczyciel nie rozpoczyna stażu do końca tego roku szkolnego.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również do dodatkowego stażu, o którym mowa w art. 9c ust. 11 i art. 9g ust. 8.
4. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.
5. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
6. Nauczyciel kontraktowy i nauczyciel mianowany mogą przerwać staż na swój wniosek w każdym czasie. W przypadku ponownego rozpoczęcia stażu odbywają staż w pełnym wymiarze.
7. Nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy składają wniosek o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego w roku uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. Nauczyciel mianowany może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego w okresie 3 lat od dnia otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. W przypadku niedotrzymania terminów złożenia wniosków nauczyciele ci obowiązani są do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W tym roku nauczyciel kończy staż na nauczyciela mianowanego. Dwa lata pracował w innej szkole. Jakie obowiązują przepisy i w jakiej formie składa sprawozdanie za okres stażu po nowemu czy cały staż według starych przepisów?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który w trakcie odbywania stażu na stopień nauczyciela mianowanego zmienił placówkę, ale nie zmienił pracodawcy, dyrektor (który nie jest pracodawcą) jest zobowiązany wystawić cząstkową ocenę dorobku zawodowego za okres odbywania stażu w poprzedniej placówce? Czy w takiej sytuacji wymagana jest również opinia rady rodziców?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy legitymujący się oceną wyróżniającą po przepracowaniu 2 lat od uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego zamierza złożyć wniosek o awans na nauczyciela mianowanego. ale w trakcie ostatniego roku pracował w wymiarze 8,5 godziny. czy wymiar godzin poniżej pół etatu umożliwia złożenie wniosku na kolejny stopień awansu.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przedszkolu niepublicznym osoba zatrudniona na stanowisku asystenta nauczyciela, umowa o pracę, posiada kwalifikacje kierunkowe może rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego? Czy musi być nauczycielem wychowawcą, by to uczynić?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jak postąpić w przypadku nauczyciela kontraktowego, który nie podjął przez rok współpracy z opiekunem stażu? Nadmieniam, że opiekun wyraził chęć pomocy stażyście. Nie spotkało się to jednak z zainteresowaniem ze strony nauczyciela stażysty.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe