Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi, który w trakcie odbywania stażu na stopień nauczyciela mianowanego zmienił placówkę, ale nie zmienił pracodawcy, dyrektor (który nie jest pracodawcą) jest zobowiązany wystawić cząstkową ocenę dorobku zawodowego za okres odbywania stażu w poprzedniej placówce? Czy w takiej sytuacji wymagana jest również opinia rady rodziców?
Ocenę wystawia zawsze dyrektor placówki, w której nauczycielowi wyrażono zgodę na odbywanie stażu. Zatem dyrektor ocenia dorobek nauczyciela za okres stażu w szkole lub placówce, w której nauczyciel odbywał staż. W okresie stażu nauczyciel realizuje własny plan rozwoju zawodowego zatwierdzony przez dyrektora, uwzględniający odpowiednie wymagania. Po zakończeniu stażu nauczyciel składa dyrektorowi sprawozdanie z realizacji tego planu. Nauczycielowi stażyście i nauczycielowi kontraktowemu odbywającemu staż dyrektor przydziela spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych opiekuna. Zadaniem opiekuna jest m. in. opracowanie projektu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu. Ocenę dorobku zawodowego ustala, w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania, z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela, dyrektor: 1) w przypadku nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego - po zapoznaniu się z projektem oceny opracowanym przez opiekuna stażu i po zasięgnięciu opinii rady rodziców;2) w przypadku nauczyciela mianowanego - po zasięgnięciu opinii rady rodziców. Rada rodziców powinna przedstawić swoją opinię w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o dokonywanej ocenie dorobku zawodowego nauczyciela. Nieprzedstawienie opinii rady rodziców nie wstrzymuje postępowania. Nauczycielowi kontraktowemu i nauczycielowi mianowanemu, którzy w okresie trwania stażu zmienili miejsce zatrudnienia, do stażu, o którym mowa wyżej, zalicza się okres dotychczas odbytego stażu, jeżeli podjęli zatrudnienie w szkole nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymali pozytywną ocenę dorobku zawodowego. Ocenę „cząstkową” uwzględnia się przy dokonywaniu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres całego stażu. Podsumowując: nauczyciel powinien złożyć sprawozdanie za tę część odbytego stażu, opiekun – projekt oceny, rada rodziców – opinię, dyrektor – ocenę dorobku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o przepisy przejściowe dotyczące stażysty, rozpoczynającego staż 1 września 2018 r.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel psycholog odbywający staż na wyższy stopień awansu zawodowego przebywa w stanie gotowości do pracy (w związku z epidemią koronawirusa) w okresie od 01.04- 10.04.2020 z możliwością dalszego przedłużenia.
Czy okres ten ma wpływ na przedłużenie stażu do awansu zawodowego nauczyciela? Nauczyciel logopeda odbywający staż na wyższy stopień awansu zawodowego rozważa korzystanie z zasiłku opiekuńczego (w związku z epidemią koronawirusa) - 14 dni lub dłużej w zależności od sytuacji epidemicznej.
Czy będzie miał to wpływ na ew. przedłużenie stażu?
Czy jeżeli pominie weekendy w okresie korzystania z tego zasiłku, będzie to nieobecność przerwana i nie będzie miało to wpływu na staż nawet wtedy gdy czas tej nieobecności przekroczy 30 dni łącznie.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, któremu kończy się staż na nauczyciela dyplomowanego, powinien mieć aktualną ocenę pracy przed przystąpieniem do komisji kwalifikacyjnej?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację o dodatku na start zgodnie ze zmienionymi przepisami o awansie. Z dniem 1 września wszyscy nauczyciele nie posiadający stopnia mianowanego zostali nauczycielami początkującymi. Z dniem 1 września 2022 r. zatrudniłem nauczyciela na 14/18, przedtem pracował w niepublicznym przedszkolu, zatrudniony był na podstawie Kodeksu Pracy. Awansował tam na stanowisko nauczyciela kontraktowego w czerwcu 2022 r. Przy braku szczegółowych wytycznych (bo w dodatku na start przepisy jako wyłączenie podawały stopień nauczyciela kontraktowego) przy nowych stopniach awansu zdecydowałem się wypłacić temu nauczycielowi dodatek na start (stał się nauczycielem początkującym, w poprzedniej pracy takiego dodatku nie otrzymał, pracuje więcej niż 1/2 etatu). Czy ta decyzja była poprawna? Jeśli nie, to jak mam ją odwrócić? Żądać zwrotu nienależnie przyznanego świadczenia? Obecnie nie potrafię znaleźć przepisu dotyczącego wyjątków w przyznawaniu tego świadczenia, jedynie istnieją te dotyczących starych stopni awansu zawodowego.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel z dniem 12 września 2017 roku otrzymał akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego. W związku z nowelizacją Karty Nauczyciela w 2019 roku może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego. Z jaką datą rozpoczęcia stażu powinien złożyć wniosek? Wymagane 2 lata od poprzedniego stopnia uzyska z dniem 12 września 2019 roku. Staż natomiast może rozpocząć nie później, niż do 14 dni od rozpoczęcia zajęć. Czy wniosek powinien zatem wskazywać datę rozpoczęcia stażu odpowiednio 13 września, nie później jednak niż do 14 września? Czy w roku szkolnym 2019/2020 można rozpocząć staż na mianowanie skoro w przepisach mowa, iż nauczyciel rozpoczyna staż 1 września, nie później jednak niż do 14 dni od rozpoczęcia zajęć? Uprzejmie proszę o wyjaśnienie tej zawiłości.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe