Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam! Czy jest podstawa prawna dotycząca odpowiedzialności finansowej nauczyciela za powierzone mu mienie (biblioteka szkolna wraz z księgozbiorem i Centrum Multimedialnym)? Nauczyciel uważa, że w związku z odpowiedzialnością finansową za duży majątek, dostęp do kluczy może mieć tylko on, natomiast inspektor bhp twierdzi, że ze względów bezpieczeństwa klucz powinien być udostępniony n.p. dyrekcji, tym bardziej, że pomieszczenie znajduje się poniżej parteru. Kto ma rację? Czy, w związku z tym, woźna powinna sprzątać pomieszczenia biblioteki pod nieobecność, czy przy nauczycielu?
Przepisy prawa oświatowego nie regulują tych kwestii, zatem podstawą prawną właściwego postępowania w tym zakresie jest Kodeks pracy.
Jeśli nauczyciel ze swej winy (np. wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków) wyrządził pracodawcy szkodę, może ponosić odpowiedzialność materialną. Odpowiedzialność ta istnieje na podstawie art. 124 k.p. nawet wówczas, gdy pracodawca nie powierzył nauczycielowi bibliotekarzowi mienia z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się.
Nauczyciel bibliotekarz nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim do jej powstania albo zwiększenia przyczynił się pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu, lub też inna osoba (np. pracownik obsługi: konserwator, sprzątaczka). Odszkodowanie za szkodę wyrządzoną pracodawcy przez nauczyciela z winy nieumyślnej powinno odpowiadać wysokości rzeczywiście wyrządzonej szkodnie wyższe, niż trzykrotność miesięcznej pensji nauczyciela bibliotekarza.
Jeżeli zaś nauczyciel umyślnie wyrządził szkodę w mieniu pracodawcy, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości bez ograniczenia.
W każdym miejscu pracy: biuro, szkoła, inne instytucje, zatrudniani są pracownicy obsługi dysponujący kluczami do pomieszczeń biurowych i gabinetów. Nie oznacza to, że pracownicy, którym powierzono mienie, nie odpowiadają materialnie za nie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Moje pytanie dotyczy pomocy zdrowotnej dla dyrektora placówki.
W naszej szkole, decyzją dyrektora, powoływana jest komisja, która decyduje o przyznaniu świadczenia zdrowotnego. W przypadku pomocy dla nauczyciela decyzje o przyznaniu świadczenia podpisuje dyrektor. Co w przypadku, gdy o świadczenie zdrowotne występuje dyrektor? Kto w takim przypadku powinien podpisać zgodę o przyznaniu takiego świadczenia?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został zobowiązany przez dyrektora przez pójściem na urlop zdrowotny do przekazania stanu klasy innemu nauczycielowi, który go zastępuje. Było to potrzebne przed inwentaryzacją. Nauczyciel nie zrobił jednak tego, zlekceważył prośbę dyrektora. Czy dyrektor może mu zlecić dokonanie tego przekazania, kiedy jest na urlopie zdrowotnym?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem nowym dyrektorem gimnazjum, które zostało przekształcone w szkołę podstawową. Jest to związane ze zmianą i uaktualnieniem wielu dokumentów. Zaczęłam mieć dylemat z rozróżnieniem regulaminu od procedury. Sprawdzając praktykę wielu szkół, które udostępniają te dokumenty w internecie, zauważyłam mieszanie tych nazw. Czasami dokument dotyczący tych samych sytuacji szkolnych nazwa się raz procedurą a innym razem regulaminem, np. dokonywanie oceny pracy nauczyciela. Dodatkowo pojawiło się także określenie "instrukcja". Chciałabym przygotować dokumenty właściwie je nazywając. Proszę o podanie konkretnych dokumentów szkolnych z określeniem, czy jest to regulamin czy procedura.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy Statut szkoły należy przekazać do wglądu do 30 listopada do organu prowadzącego i związków zawodowych? I czy należy przesłać do organu nadzorującego, do KO do naszej delegatury czy do Kuratora?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w sytuacji, gdy dziecko danej szkoły w ciągu roku przechodzi do trybu edukacji domowej, zostaje ono skreślone z dziennika danego oddziału? Czy i z jaką datą informacja na ten temat powinna pojawić się w arkuszu ocen (data decyzji dyrektora?).
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe