Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy Statut szkoły należy przekazać do wglądu do 30 listopada do organu prowadzącego i związków zawodowych? I czy należy przesłać do organu nadzorującego, do KO do naszej delegatury czy do Kuratora?
Przepisy prawa nie zobowiązują szkoły do uzgadniania zapisów statutu ze związkami zawodowymi ani z organem prowadzącym.Statut jest podstawowym dokumentem wewnątrzszkolnym regulującym jej pracę. Powinien być zatem dostępny i znany przez środowisko szkolne. Jest chętnie publikowany przez większość szkół na stronach www.Nie wszystkie organy nadzoru pedagogicznego wymagają przekazania go do kuratorium, należy więc zasięgnąć informacji bezpośrednio w odpowiednim kuratorium.
„Prawo nadania „pierwszego” statutu ma organ lub osoba zakładająca szkołę. Z chwilą rozpoczęcia działalności przez szkołę lub placówkę na podstawie uregulowań zawartych w art. 72 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe (art. 43 ust. 1 ustawy o systemie oświaty), to rada pedagogiczna posiada kompetencje do przygotowania projektu statutu szkoły lub placówki albo jego zmian i przedstawienia do uchwalenia radzie szkoły lub placówki (art. 80 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo oświatowe i art. 50 ust. 2 pkt 1 ustawy o systemie oświaty). Jeżeli taka rada nie została powołana, to jej zadania wykonuje rada pedagogiczna (art. 82 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe i art. 52 ust. 2 ustawy o systemie oświaty).”
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy mają Państwo opracowane procedury dotyczące awansu zawodowego nauczyciela?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- 1.Jaka jest podstawa prawna organizacji 7 dniowego(obejmuje dni wolne od nauki) wyjazdu dzieci na zieloną szkołę, które wyjazdy należy zgłaszać do Kuratorium?
2.Czy uprawnienia kierownika wycieczek szkolnych z 2009 r.(kurs) są nadal aktualne?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń technikum może odbyć praktyki zawodowe za granicą. Czy szkoła może nie wyrazić zgodny argumentując iż nie może za granicą dokonać sprawdzenia przebiegu praktyk.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Do szkoły podstawowej zostało zapisanych 152 uczniów. Czy można utworzyć dwie klasy 26-osobowe bez zatrudniania asystenta nauczyciela?
- W szkole wprowadzono system punktowy zachowania ucznia. Zdaniem rady pedagogicznekj jest on przejrzysty i bardziej obiektywny. Natomiast w ankietach podczas kontroli przeprowadzanej przez kuratorium rodzice (2 głosy na 25 rodziców) opowiadało się, że system jest zbyt "ostry", ich zdaniem trzeba go złagodzić. Pani wizytator zaleciła zmianę obecnego systemu oceniania zachowania. Jak wobec tego należy postąpić, co powinien zrobić w tej sytuacji dyrektor, który myśli podobnie jak jego nauczyciele. Poprzednio, gdy na podstawie kryteriów oceniali zachowanie wychowawcy, dochodziło do rozbieżności zdań w wystawianiu ocen z zachowania na radach pedagogicznych, obecie takich sytuacji nie ma. Uczeń otrzymuje 100 pkt., któr może podwyższyć wykonując różne prace, biorąc udział w apelach i inn., może na bieżąco kontrolować stan swojego konta.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe