Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wicedyrektor szkoły chce rozwiązać umowę z trzymiesięcznym wypowiedzeniem na koniec I semestru w roku szkolnym 2014/15. Semestr I trwa od. 1.09.2014 do 18.01.2015 r. Później są ferie zimowe (19.01 - 01.02. 2015). Z jaką datą musi złożyć wypowiedzenie. Co z ekwiwalentem za urlop wypoczynkowy? Czy w tym przypadku będzie to rozwiązanie umowy za porozumieniem stron czy w przypadku wicedyrektora odbywa się to inaczej. Jakie stanowisko należy wpisać w świadectwo pracy nauczyciel czy wicedyrektor aby było poprawnie. Czy należy się jakaś odprawa?
Przede wszystkim, nauczyciel musi złożyć rezygnację z pełnienia funkcji wicedyrektora za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. To, z jaką datą złożyć wypowiedzenie zależy od woli nauczyciela - albo na 3 miesiące przed końcem I semestru albo na 3 miesiące przed zakończeniem ferii zimowych (wówczas wykorzysta urlop wypoczynkowy i nie trzeba będzie płacić ekwiwalentu).
Co do rozwiązania umowy o pracę, to w trakcie roku szkolnego w szkole feryjnej nie ma możliwości zwolnienia nauczyciela za wypowiedzeniem. Dotyczy to zarówno wypowiedzenia ze strony pracodawcy, jak i pracownika. Zgodnie z Kartą Nauczyciela, w szkole feryjnej wypowiedzenie stosunku pracy następuje na koniec roku szkolnego. W trakcie roku szkolnego można rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron (art. 23 ust. 4 pkt 1 KN oraz art. 27 ust. 3 KN). W przypadku rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron nie przysługuje odprawa.
W świadectwie pracy należy wypisać wszystkie zajmowane stanowiska pracy w okresie zatrudnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektorowi pracującemu w szkole w systemie pięciodniowym przysługuje dzień wolny za pracę wykonywaną w sobotę lub niedzielę - nadzór nad młodzieżą wyjeżdżającą na wycieczki edukacyjne i koncerty? Proszę o odpowiedz z podaniem podstawy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje musi posiadać nauczyciel etyki? Kiedy Dyrektor ma obowiązek zorganizować lekcje etyki w szkole?
- Uprzejmie proszę o informację w następującej sprawie. W oddziale przedszkolnym jest zatrudniona nauczycielka na zastępstwo za nauczycielkę, która przebywała na urlopie macierzyńskim, a obecnie na urlopie uzupełniającym. Nauczycielka, która jest zatrudniona na zastępstwie, uległa wypadkowi w pracy i przebywa na zwolnieniu lekarskim. W czasie zwolnienia lekarskiego mija termin jej zatrudnienia, ponieważ wraca nauczycielka, za którą była zatrudniona. Czy zatrudnienie nauczycielki zatrudnionej na zastępstwo mija zgodnie z zawartą umową chociaż przebywa na zwolnieniu lekarskim i czy szkoła ma zapłacić nauczycielce za zwolnienie lekarskie po terminie jej zatrudnienia? Uprzejmie dziękuję za pomoc i bardzo proszę o dokładną informację.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Za okres strajku zostało nauczycielom potrącone proporcjonalnie wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki, a także za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe. ZNP w naszym oddziale przysłał nauczycielom wzór pozwu o zwrot nieprawnie odliczonych dodatków. Przepisy mówią, że ewentualne odliczenia dodatkowych składników zależą od prawa lokalnego, a uchwała naszej gminy mówi, że dodatki należy odliczyć w każdym przypadku, gdy potrącane jest zasadnicze. Jak odpowiedzieć ZNP? Czy informację ile nauczyciel stracił [potrącenia] podczas strajku umieszcza w aktach osobowych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie jest pensum nauczyciel prowadzącego indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe