Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W świetle przepisów ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2082) jednostki samorządu terytorialnego (JST) mają...

PORADA PRAWNA

17 stycznia 2023 Prawo oświatowe

We wrześniu 2022 r. zgłosiliśmy do starostwa powiatowego chęć utworzenia szkoły ponadpodstawowej – liceum mistrzostwa sportowego z dniem 1 września 2023 r. 20 grudnia 2022 r. dostaliśmy zgodę na otwarcie szkoły od kuratorium oświaty (z dniem 1 września 2023 r.), 28 grudnia 2022 r. zgoda została zarejestrowania w SIO. Z ust urzędnika powiatowego usłyszeliśmy, że możemy nie dostać zwrotu subwencji za 4 miesiące funkcjonowania szkoły (wrzesień – grudzień 2023 r.) w 2023 roku. Jednocześnie poinformowano nas, że pod znakiem zapytania stoi zwrot subwencji za 2023 r. w pierwszym kwartale 2024 r. Bardzo proszę o wyjaśnienie czy należy nam się subwencja za działalność szkoły (4 miesiące roku 2023)? Jakie szczegółowe przepisy to regulują, gdyż powiat jako organ prowadzący zwodzi nas z odpowiedzią popartą prawem?

W świetle przepisów ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2082) jednostki samorządu terytorialnego (JST) mają obowiązek udzielenia dotacji szkołom prowadzonym przez osoby prawne inne JST lub osoby fizyczne, a także określają wymogi i terminy przekazywania dotacji. Na podstawie art. 25 ww. ustawy prowadzone przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz osoby fizyczne publiczne szkoły, w których jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, niebędące szkołami specjalnymi otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu JST będącej dla tych szkół organem rejestrującym, w wysokości stanowiącej iloczyn kwoty przewidzianej na takiego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla JST oraz wskaźnika zwiększającego. Zgodnie z art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych dotacje są przekazywane pod warunkiem, że organ prowadzący szkołę przekaże organowi dotującemu informację o planowanej liczbie uczniów, nie później niż do dnia 30 września roku bazowego. Rok bazowy, to zgodnie z art. 2 pkt 25 ustawy, rok poprzedzający rok budżetowy. Planowana liczba uczniów może różnić się od ich rzeczywistej liczby.

Na podstawie art. 33 ust. 4 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych na wniosek organu prowadzącego szkołę organ wykonawczy JST właściwej do udzielenia dotacji może wyrazić zgodę na odstąpienie od ww. terminu lub na udzielenie dotacji w terminie wcześniejszym niż od początku następnego roku budżetowego w przypadku nie przekazania ww. informacji. Możliwość wyrażenia zgody na odstąpienie od terminów, o których mowa w ust. 1, ustawodawca pozostawił w ust. 4 uznaniu organu dotującego.

Jednocześnie należy zauważyć, że założenie szkoły lub placówki publicznej przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną wymaga zezwolenia właściwego organu JST, której zadaniem jest prowadzenie szkół lub placówek publicznych odpowiednio danego typu lub rodzaju, wydanego po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty. Zgodnie z art. 88 ust. 5 zdanie drugie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) osoba prawna lub fizyczna wniosek o udzielenie zezwolenia na założenie liceum ogólnokształcącego powinna złożyć nie później niż do 30 września roku poprzedzającego założenie szkoły (co oznacza przeprowadzenie pierwszego naboru oraz rozpoczęcie zajęć edukacyjnych). Termin określony w przedmiotowym przepisie ma zagwarantować ujęcie dotacji dla nowo zakładanej szkoły w budżecie danej JST. Zachowanie przez osobę prawną lub osobę fizyczną terminu określonego w art. 88 Prawa oświatowego wraz z podaniem we wniosku o wydanie zezwolenia wszystkich wymaganych informacji powoduje, że jednostka samorządu terytorialnego jest zobowiązana udzielić dotacji w roku rozpoczęcia działalności, a jednocześnie szkole przysługuje roszczenie o dotację.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT