Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z ruchem kadrowym chciałabym zapytać w jakim przypadku i w jakim terminie należy wręczyć nauczycielowi pismo związane: - ze zmianą stanowiska pracy (nauczyciel-> nauczyciel praktycznej nauki zawodu) - ze zmianą wymiaru pensum ze względu na połączenie stanowisk o różnym tygodniowym wymiarze godzin. Proszę o podanie podstawy prawnej.
Ponieważ zmiana stanowiska służbowego następuje za zgodą nauczyciela, może zostać dokonana w każdym czasie, najpóźniej w pierwszym dniu pracy na nowym stanowisku – art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., art. 29 § 4 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. Również przepisy nie określają terminy poinformowania nauczyciela o wymiarze tzw. pensum łączonego, o którym mowa w art. 42 ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., w związku z przydzieleniem godzin na obowiązujących nauczyciela stanowiskach pedagogicznych, więc informację tę należałoby przekazać nauczycielowi najpóźniej w pierwszym dniu rozpoczęcia realizowania nowego pensum.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Powrót po urlopie rodzicielskim.
1. Nauczycielka - logopeda przebywająca obecnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim wraca do pracy w marcu 2019 r. Na jej zastępstwo została zatrudniona inna osoba. Dyrektor chciałby, żeby umowa z zastępującym logopedą trwała do końca zajęć dydaktycznych w 2019 r. ze względu na specyfikę stanowiska (zmiana w trakcie roku szkolnego nie byłaby dobra dla uczniów). Mając na względzie fakt, iż po urlopie związanym z rodzicielstwem należy zapewnić pracownikowi powrót na to samo stanowisko, czy w sytuacji, kiedy nauczycielka sama napisze prośbę o przeniesienie (po powrocie) na stanowisko wychowawcy świetlicy - nie będzie to błędem, a jeśli nie będzie, to kiedy powinna zwrócić się z taką prośbą do pracodawcy - w maju 2018, kiedy trwa ruch kadrowy?
2. Jak postąpić w sytuacji, kiedy dla nauczycielki wracającej do pracy po urlopie rodzicielskim nie ma stanowiska, które uprzednio zajmowała. Sytuacja dotyczy edukacji wczesnoszkolnej. Obecnie w szkole jest 6 oddziałów (klas) III, natomiast przewidywana liczba oddziałów (klas) I w r. sz. 2018/2019, to zaledwie 3.
2a. Jaką podstawę prawną wypowiedzenia należy zastosować w stosunku do pozostałych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, kiedy większość z nich, to nauczyciele mianowani i niestety nie będzie dla nich zatrudnienia w edukacji wczesnoszkolnej (obecnie 6 oddziałów II, w nowym roku szkolnym klas I zaledwie 3)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wykładnię, jak wyliczyć pensum nauczyciela, który realizuje np. 22 godziny w oddziale przedszkolnym (dzieci 6-letnie), 2 godziny w oddziale przedszkolnym (grupa mieszana), 4 godziny rewalidacji w klasie VIII (z uczniami posiadającymi orzeczenie) i 2 godziny zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w klasie III. Drugi przypadek: 26 godzin świetlicowych i 4 godziny zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w klasie VII.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczycieli emerytowanych dla których organ prowadzący na obowiązek naliczenia odpisu na ZFŚS w wysokości 5% pobieranych emerytur. Mój organ pprowadzący od 10 lat nalicza na każdego emerytowanego n-la 1000 zł. Na moje pytanie dlaczego nie jest to 5% tłumaczy, ze emeryci nie doatarczyli odpowiednich dokumentów. Moi emeryci terminowo składają dokumenty potwierdzające wysokość pobieranych emetytur. Księgowa tłumaczy, że nie wszyscy emeryci podlegli (z innych szkół z terenu) samorządowi robią to. Moi "podopieczni" zrobili to. Moje pytanie to:
1. W jaki sposób powinien być naliczony fundusz dla moich emerytów?
2. Czy jedt to 5% od kwoty brutto czy netto?
3. Czy możliwe jest aby OP naliczał tok jak to robi dotyczczas(czyli 1000 zł na każdego pemerytowanego n-la)?
4. czy możliwe jest takie naliczanie funduszu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie czy dyrektorowi gimnazjum, któremu z dniem 31.08.2017 r. kończy się kadencja dyrektora i gimnazjum od 01.09.2017 r. zostaje włączone do szkoły podstawowej przysługuje art. 20 K N w sytuacji gdy dla byłego dyrektora gimnazjum nie ma godzin w pełnym etacie i dyrektor chce przejść na emeryturę z dniem 01.09.2017 r.? Proszę o wyjaśnienie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W nawiązaniu do pytania z dnia 13.01.2015 r. odnośnie przyznania dodatku funkcyjnego dla wicedyrektora szkoły na czas nieobecności dyrektora proszę o ustosunkowanie się do Rozporządzenia MEN z dnia 03.04.2009 (wcześniej z dnia 02.02.2005 r.) w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej - § 4 ust.2. Czy przytoczone przepisy mają w tym przypadku zastosowanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe