Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z przejściem na emeryturę Pani Intendentki (30.07.2017r.) proszę o odpowiedzi na pytania; 1. Czy przed odejściem mogę jako dyrektor wypłacić nagrodę (w szkole praktykuje się nagrody obsłudze i administracji razem z nauczycielami)?; 2. Jakie działania mnie czekają w związku z przyjęciem nowej osoby (jakie przygotowanie ma posiadać, kuchnia przygotowuje ponad 200 posiłków dla młodzieży itd.).?
Przyznanie nagrody jest uzależnione od treści wewnętrznych regulacji – statutu lub regulaminu wynagradzania, które przyznają takie nagrody, chyba że nagroda ma charakter uznaniowy (uzależniony od decyzji dyrektora), zaś szkoła dysponuje środkami finansowymi na ten cel (art. 105 i art. 772 KP, art. 39 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, Dz. U. z 2016 r., poz. 902, art. 60 ust. 1 i art. 84 ust. 2 pkt 5 UoSO). O posiadaniu wystarczających kwalifikacji i doświadczenia zawodowego do pracy na danym stanowisku decyduje wyłącznie dyrektor danej szkoły. Z załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2014 r., poz. 1786 ze zm.) wynika ogólny wymóg posiadania wykształcenia co najmniej zasadniczego zawodowego. W szkole samorządowej zawarcie umowy o pracę z intendentem nie jest poprzedzane obowiązkowym konkursem, choć dyrektor może go zorganizować z własnej inicjatywy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel odbył staż na stopień nauczyciela mianowanego w okresie od 01.09.2013r . do 31.05.2016 r. Dnia 30.08.2016. r otrzymał akt nadania awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego. Od 1.09.2017 do 31.08.2018 był zatrudniony na całym etacie. W roku szkolnym 2017/18 tj. od 01.09.2017 do 30.06.2018 przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. Kiedy może zacząć staż na kolejny stopień awansu? Cz na starych czy nowych zasadach? Jak będzie traktowany okres przebywania urlopie dla poratowania zdrowia? Do kiedy musi złożyć wniosek?
- Czy mogę zatrudnić do nauczania w oddziale przedszkolnym - punkcie przedszkolnym (dzieci 3-4 letnie) działającym przy szkole, nauczyciela mianowanego, który ukończył jedynie studium wychowania przedszkolnego, czy muszę posiadać zgodę Organu Nadzorującego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy szkolnego rzecznika praw ucznia. Czy w szkole musi być powołana taka osoba? Jaka jest podstawa prawna? Czy jeśli nie byłoby obowiązku tworzenia takiej funkcji, to czy muszą być zapisy w statucie odnośnie tej funkcji?
- Nauczyciel ma prawo wykorzystać 2 dni opieki nad dzieckiem na godziny. Jak to rozumieć? Nauczycielka chce brać przez kilka dni wolne w czasie swoich lekcji i w ten sposób może jej nie być przez kilka dni. Jak to powinno być?
- Nauczyciel w-f pracuje w szkole 2 lata. Miał umowy na czas określony, nigdy jednak nie były w pełnym wymiarze 10/18, lub 14/18. Jest nauczycielem kontraktowym. W tym roku mam dla niego 9/18 etatu i będzie to już 3 umowa. Czy można zawrzeć 3 umowę na czas określony? W przyszłym roku już nie będzie takiej możliwości, ponieważ będzie o jedną klasę mniej, więc braknie godzin w-f. Jaka umowa będzie zgodna z prawem?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe