Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z obowiązkiem opiniowania arkusza organizacyjnego szkoły na przyszły rok szkolny przez związki zawodowe mam pytanie dotyczące tego, czy obowiązkiem dyrektora szkoły jest przekazanie arkusza organizacji pracy na przyszły rok związkowi zawodowemu, do którego w szkole nie należy żaden pracownik. Jaka jest podstawa prawna takiego obowiązku?
Orzecznictwo jest niejednolite w kwestii tego, czy międzyzakładowa organizacja związkowa, której żaden pracownik nie pracuje u danego pracodawcy, a swoim zasięgiem terytorialnym określonym w statucie lub uchwałach tej organizacji obejmuje pracodawcę, może korzystać z uprawnień organizacji zakładowej, czy nie, co m.in. dotyczy opiniowania arkusza organizacyjnego (art. 34 ust. 1 w zw. z art. 251 ust. 1 UoZZ, art. 110 ust. 2 PO). Odnośnie arkusza organizacyjnego brak jest stanowisk sądów administracyjnych, natomiast orzeczenia dotyczą organizacji związkowych biorących udział w komisjach konkursowych na dyrektora szkoły. Zgodnie z jednym stanowiskiem, międzyzakładowa komisja związkowa korzysta z uprawnień organizacji związkowej, gdy zgodnie ze swoimi wewnętrznymi regulacjami obejmie pracodawcę, pomimo że żaden jej pracownik u niego nie działa (wyrok WSA w Kielcach z 6.11.2013 r., II SA/Ke 701/13). Natomiast inny pogląd stanowi o wymogu zatrudnienia co najmniej jednego pracownika u tego pracodawcy (wyrok WSA w Bydgoszczy z 18.10.2017 r., II SA/Bd 944/17). Dodatkowo w uzasadnieniu wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 4.07.2017 r., I OSK 790/17 podkreślono, że międzyzakładowa organizacja związkowa, która obejmuje swym działaniem szkołę na podstawie swoich wewnętrznych regulacji, nie korzysta z uprawnień organizacji zakładowej, gdy organizacja ta nie przedstawia co kwartał - według stanu na ostatni dzień kwartału - w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po tym kwartale, informacji o łącznej liczbie członków tej organizacji, w tym o liczbie pracowników u pracodawców objętych działaniem tej organizacji (art. 251 ust. 2 w zw. z art. 34 ust. 2 UoZZ). Z ostrożności stosując pierwszy, dalej idący pogląd można przyjąć, że arkusz powinna zaopiniować międzyzakładowa organizacja związkowa wymieniona w art. 110 ust. 2 PO nawet, gdy żaden jej pracownik nie jest zatrudniony w szkole, ale organizacja ta obejmuje działaniem pracodawcę i wywiązuje się z ww. obowiązku informacyjnego o pracodawcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Szkoła chce podpisać umowę na odbiór makulatury za którą zapłaci nam zakład zabierający ją. Czy można wziąć pieniądze na konto Rady Rodziców, czy trzeba przekazać na rachunek szkoły do organu prowadzącego? Nasza księgowość jest prowadzona przez gminę.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy Publiczne Przedszkole prowadzone przez osobę fizyczną może pobierać "karę finansową" za odebranie dziecka po godzinach pracy przedszkola?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Do 31 grudnia 2015 funkcjonowaliśmy jako Niepubliczny Punkt Przedszkolny. Z dniem 1 stycznia 2015 został on przekształcony w Niepubliczne Przedszkole. Czy składając SIO na dzień 31 marca 2015 mamy składać dane jako Punkt czy jako Przedszkole? Jeśli tak to jak to wykonać?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą, później do 24.06.2019 r. na urlopie macierzyńskim. Od 25.06 do 20.08.2019 r. będzie przebywać na urlopie wypoczynkowym - zaległym. Od 21.08 rozpocznie urlop wypoczynkowy bieżący.
Natomiast startowała w konkursie na stanowisko pracownika kadr (pracownik samorządowy) i została przyjęta (od 28 sierpnia 2019 r.). Ile urlopu przysługuje jej jeszcze w ramach umowy na stanowisku nauczyciela? Czy trzeba wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop czy można go przenieść na nową umowę (jednym z pracodawców będzie dyrektor szkoły, w której pracuje)? Jesteśmy szkołą feryjną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może palić papierosy za budynkiem szkoły. Jaka jest podstawa prawna zakazująca palenia papierosów za budynkiem szkoły, ale jest to teren szkolny?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe