Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z likwidacją szkoły nauczyciel chce przejść na wcześniejszą emeryturę (grudzień 2008 r. - 30 lat pracy, w tym 28 lat jako nauczyciel). Z jakim dniem powinien rozwiązać umowę o pracę, aby dostać obie odprawy, tzn. emerytalną i wynikającą z art. 20 KN? Nadmieniam, że od 1 września nauczyciel ten będzie zatrudniony w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie.
Nauczyciel może przejść na emeryturę również w związku ze zwolnieniem go w trybie art. 20 Karty Nauczyciela.
Art. 88. 1. Nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich - dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym, mogą - po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy - przejść na emeryturę.
1a. Nauczyciele spełniający warunki określone w ust. 1 mogą przejść na emeryturę również w wypadku rozwiązania stosunku pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy w okolicznościach określonych w art. 20 ust. 1, 5c i 7.
Rozwiązanie stosunku pracy następuje wówczas w związku z likwidacją szkoły, jednak na podstawie w/w przepisu nauczyciel może jednocześnie przejść na emeryturę. Otrzymuje wtedy dwie odprawy: emerytalną (art. 87 ust. 2 KN) oraz odprawę w związku ze zwolnieniem (art. 20 ust. 2 KN).
Fakt, że nauczyciel od 1 września podejmie pracę nie ma znaczenia, gdyż obecnie obowiązujące przepisy nakazują jedynie rozwiązanie stosunku pracy podczas ubiegania się o emeryturę, natomiast nie zabraniają podjęcia pracy choćby na drugi dzień.
Reasumując, z nauczycielem chcącym uzyskać dwie odprawy należy z dniem 31.08.2012 r. rozwiązać stosunek pracy na podstawie art. 20 KN, w związku z likwidacją szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel - specjalista integracji sensorycznej pracuje w niepublicznej poradni p-p na cały etat i pobiera tam dodatek za wysługę lat (7%), ponadto równocześnie pracuje w przedszkolu publicznym od 1.01.2018 r. na 0,1 etatu - dodatkowe miejsce pracy. Czy w przedszkolu powinien dostawać dodatek za wysługę lat, czy dopiero po 3 latach dodatkowej pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor Szkoły z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych organizuje dla pracowników szkoły zagraniczną wycieczkę, na którą wpisał się między innymi konserwator zatrudniony na czas określony - do końca lutego 2018r. Konserwator w styczniu dokonał odpowiedniej wpłaty - zgodnie z regulaminem ZFŚS pracowników szkoły. Umowa konserwatora wygasła 27 lutego 2018r. i następna nie została zawarta. Konserwator nadal jest zainteresowany wyjazdem na wycieczkę twierdząc, że dokonał wpłatę zaliczki będąc jeszcze pracownikiem szkoły. Czy były już pracownik ma prawo skorzystać z ZFŚS na takich samych zasadach jak czynny pracownik, choć umowa o pracę wygasła z końcem lutego 2018 a wycieczka odbędzie się w lipcu 2018? Czy powinien on dopłacić do 100% kosztów wycieczki.
- W związku z niżem demograficznym brakuje mi godzin do etatu dla nauczycieli. Chcę ograniczyć etat nauczyciela opiekuna świetlicy i część jego godzin przydzielić nauczycielom z długim stażem, przedmiotowcom, którym i tak trochę zabraknie do pełnego etatu. Obawiam się, że ci przedmiotowcy zarzucą mi, że powinnam całkowicie zwolnić opiekuna świetlicy, bo jest najmłodszy i najpóźniej zatrudniony. Czy mogą mieć rację? Ten młody człowiek jest zatrudniony na etacie opiekuna świetlicy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy księdzu - katechecie pracującemu w szkole w okresie 1993-1997 - można ten okres zaliczyć do nagrody jubileuszowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy nauczyciela mianowanego zatrudnionego na czas nieokreślony. Nauczyciel był zatrudniony od dnia 01.09.2001 roku do dnia 31.08.2011 r. W okresie od dnia 05.01.2009 do dnia 31.08.2011 r. nauczyciel przebywał na urlopie bezpłatnym z innych ważnych przyczyn. Rozwiązanie umowy nastąpiło na mocy porozumienia stron. Czy ww. nauczycielowi przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, za jaki okres i w jakim wymiarze? Dziękuję!
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe