Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W zespole szkolno-przedszkolnym (placówka publiczna) prowadzonym przez samorząd mamy dzieci z orzeczeniami o potrzebie rehabilitacji ruchowej (1 dziecko w szkole podstawowej i 2 w przedszkolu – oddział zerowy) - po 1 godzinie na dziecko. Na podstawie jakich przepisów możemy zawrzeć umowę o pracę z technikiem rehabilitacji do prowadzenia tych zajęć? Jaki powinien być wymiar etatu tej osoby i jakie przepisy regulują jego wynagrodzenie?
Zakładając, że dzieci posiadają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, w IPET opracowanym dla każdego z nich należy określić jako formy wsparcia przez specjalistę zajęcia z rehabilitantem/fizjoterapeutą. Programy te powinny określić wymiar zajęć dla każdego dziecka (§ 6 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, Dz.U. z 2017 r., poz. 1578). Specjalista niebędący nauczycielem jest zatrudniany na umowę o pracę jako pracownik niepedagogiczny, a w związku z tym jego wynagrodzenie reguluje ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1282), rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2018 r., poz. 936) oraz w sprawach w nich nieuregulowanych - ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., a także umowa o pracę. Jeśli z IPET-ów będzie wynikało prowadzenie łącznie 3 godzin zajęć tygodniowo ze wszystkimi dziećmi w zespole, należy go zatrudnić na 3/40 etatu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Szkoła od września przymierza się do utworzenia klasy integracyjnej. Czy nauczycielowi wspomagającemu pracującemu w tej klasie przysługuje dodatek za uciążliwe warunki pracy?
- Chciałbym nawiązać do zatrudniania nauczycieli na umowę-zlecenie. Czy można zatrudniać na umowę zlecenie w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie nauczycieli,którzy w innych szkołach mają umowy o pracę na podstawie KN ? W szkole stowarzyszeniowej obowiązuje KP. Jeżeli nie, to jak nauczycielowi zatrudnianemu na umowę o pracę określić wymiar zatrudnienia na podstawie KP? Obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy, 22 godziny pensum dydaktycznego a nauczyciel zatrudniany byłby w wymiarze 4 lub 6 godzin tygodniowo
- Bardzo proszę o pomoc w sprawie możliwości zaliczenia nauczycielowi do pracowniczego stażu pracy pracy w gospodarstwie rodziców od 13.12.1994 do 28.11.1997 oraz pracy w gospodarstwie własnym od 28.11.1997 do 21.08.2000 r. Czy dobrze wnioskuję, że praca we własnym gospodarstwie nie musi być potwierdzona zeznaniami świadków, ale że powinno być zaświadczenie o opłacaniu składek (nauczyciel twierdzi, że był wtedy studentem, co zwalnia go z opłacania składek Krus, ale ja nie jestem co do tego przekonana). Dodam,że rok urodzenia osoby wnioskującej to 1978. Bardzo proszę o pomoc, gdyż takie kwestie nastręczają mi najwięcej problemów i nie chciałabym popełnić błędu. Z góry dziękuję.
- witam,
Czy można zlikwidować w szkole podstawowej stanowisko pedagoga na rzecz psychologa szkolnego? Czy dyrektor może w ramach rozporządzenia MEN z dnia 9 sierpnia 2017r. Dz. U. z 2017r. poz. 1591 przydzielić godziny (12 godzin ) tylko dla psychologa ? Dyrektor szkoły jest zobowiązany zorganizować w szkole pomoc psychologiczno-pedagogiczną, aby umożliwić zaspokojenie potrzeb rozwojowych i edukacyjnych uczniów, wspomagać ich rozwój i efektywność uczenia się. Czy do realizacji tych zadań wynikających z tej pomocy w szkole może być zatrudniony ( w wyjątkowej sytuacji) tylko psycholog szkolny?
Pozdrawiam
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy. Na jakiej podstawie można skrócić realizację etatu do mniej niż 5 dni tygodniowo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe