Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W zespole szkolno-przedszkolnym mamy oddziały przedszkolne, żłobek. Nauczyciele tam pracujący są placówką nieferyjną. Czy to oznacza, że tygodniowo muszą pracować 40 godz. tygodniowo? Czy jeżeli jedna z pań przychodzi do pracy jakby na pierwszą i drugą zmianę za chorą koleżankę, to ma godziny nadliczbowe? A jak wygląda sytuacja, gdy obie nauczycielki z oddziałów przedszkolnych razem jadą na wycieczkę? Czy mają godziny nadliczbowe?
Żłobek nie wchodzi w skład zespołu szkolno – przedszkolnego, ponieważ jest odrębną placówką działającą poza systemem oświaty (art. 2 ustawy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59). W oddziałach przedszkolnych prowadzonych przez inny organ niż jednostka samorządu terytorialnego nie obowiązuje wymiar godzin zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami z art. 42 ust. 3 KN, zaś określa go pracodawca – dla nauczyciela zatrudnionego na pełen etat nie może przekroczyć 40 godzin tygodniowo (art. 129 § 1 KP). Również wymiar opieki nad uczniami w ramach obowiązującego czasu pracy określa pracodawca, nie więcej niż 40 godzin tygodniowo (art. 129 § 1 KP). Jeśli nauczyciel w zastępstwie za inną osobę zrealizuje dodatkowe godziny i przekroczy 40 godzin pracy, jest za nie uprawniony do wynagrodzenia wraz z dodatkiem za godziny nadliczbowe (art. 151 § 1, art. 1511 § 1 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczeń przeszedł z innej szkoły z dniem 09.03.2015r. do klasy 3, w poprzedniej szkole realizował w I semestrze przedmiot - edukacja dla bezpieczeństwa. W nowej szkole przedmiot ten realizowany jest w klasie 2 ponadto obecny plan lekcji uniemożliwia mu uczęszczanie na lekcje edb z klasą 2. Czy wobec tego może on zdawać egzamin klasyfikacyjny z II półrocza?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W związku z pełnioną funkcją dostałam polecenie dokonania oceny pracy nauczyciela. Proszę o odpowiedź na następujące pytanie: Ile dni od przekazania projektu oceny pracy muszę sporządzić kartę oceny pracy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie, na jakie przepisy należy się powołać, argumentując, że nauczyciel nie może zawieźć ucznia własnym samochodem na konkurs bądź zawody sportowe.
W jakich przypadkach (wypadki uczniów w szkole) należy wezwać karetkę pogotowia? W przypadku podejrzenia złamania obojczyka pogotowie odmówiło przyjazdu. Czy w procedurach udzielania pomocy w wypadkach w szkole może być zapis, że uczeń jest odbierany przez rodzica (w przypadku skręceń, stłuczeń itp, ale wymagających interwencji lekarza, bo niezbędne jest prześwietlenie)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy ma pod koniec maja bardzo ważną uroczystość rodzinną (ślub kogoś bliskiego z rodziny). Uroczystość odbędzie się za granicą, potrzebuje tydzień czasu wolnego. Na jakiej zasadzie może uzyskać zwolnienie z pracy, czy możliwe jest udzielenie mu w takim przypadku urlopu bezpłatnego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jestem wicedyrektorem ds. dydaktycznych w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym. Posiadam umowę o pracę na stanowisku nauczyciela- z mianowania. W dodatku do umowy mam wyznaczoną wysokość urlopu w ilości 56 dni.
Czy taka ilość urlopu mi przysługuje?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe