Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Kompetencje i obowiązki nauczyciela są określone w art. 6 Karty Nauczyciela oraz w statucie szkoły, natomiast kwalifikacje w rozporządzeniu o kwalifikacjach. Szkoła jest...

PORADA PRAWNA

23 lipca 2013 Prawo oświatowe

Proszę o podanie, na jakie przepisy należy się powołać, argumentując, że nauczyciel nie może zawieźć ucznia własnym samochodem na konkurs bądź zawody sportowe. W jakich przypadkach (wypadki uczniów w szkole) należy wezwać karetkę pogotowia? W przypadku podejrzenia złamania obojczyka pogotowie odmówiło przyjazdu. Czy w procedurach udzielania pomocy w wypadkach w szkole może być zapis, że uczeń jest odbierany przez rodzica (w przypadku skręceń, stłuczeń itp, ale wymagających interwencji lekarza, bo niezbędne jest prześwietlenie)?

Kompetencje i obowiązki nauczyciela są określone w art. 6 Karty Nauczyciela oraz w statucie szkoły, natomiast kwalifikacje w rozporządzeniu o kwalifikacjach. Szkoła jest odpowiedzialna za zdrowie i życie uczniów powierzonych jej opiece, więc zawsze w przypadku podejrzenia zagrożenia lub urazu ciała szkoła ma obowiązek udzielić pomocy przedlekarskiej, a jeśli uzna za koniecznie – wezwać pomoc właściwych jednostek, instytucji. Nawet, jeśli pewne służby odmówią udzielenia pomocy, szkoła ze swojego obowiązku się wywiązała.

W przypadku opisanym w pytaniu, dyrektor powinien niezwłocznie powiadomić rodzica o podjętych działaniach (udzielenie pierwszej pomocy, wezwanie karetki pogotowia, odmowa przyjazdu). Następny krok należy do rodziców.

Szkoła, redagując procedury musi przede wszystkim kierować się wiedzą, przepisami, ale przede wszystkim dobrem dziecka i rodziny. Ponieważ często nie jest możliwe postawienie diagnozy, czy rozpoznanie stopnia uszkodzenia, urazu ciała, ani też ustalenie czy przewidywanie skutków wypadków (nie jest to zadanie szkoły!), obowiązkiem szkoły będzie zawsze wezwanie pomocy medycznej, a w przypadku odmowy – powiadomienie rodziców. Oznacza to, że nie należy rezygnować z wezwania lekarza czy karetki pogotowia i powiadamiać jedynie rodzica. W dokumentacji powypadkowej należy umieścić informacje o szczegółach, przyczynach okolicznościach wypadku, a także, jakiej pomocy udzielono, kogo powiadomiono oraz fakt odmowy przyjazdu służb medycznych – w tym przypadku karetki pogotowia.         

 

Podstawa prawna:

1) Karta Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.),

2) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (ze zm.),

3) ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (ze zm.),

4) ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (ze zm.).               

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT