Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Stanowisko organu prowadzącego jest prawidłowe, ponieważ nauczyciele specjaliści nie mogą prowadzić zajęć rewalidacyjnych w ramach pensum tzw. nauczycieli...

PORADA PRAWNA

24 września 2021 Prawo oświatowe

W szkole pracuje psycholog na cały etat i dwóch pedagogów szkolnych na 1/2 etatu. Prowadzą oni również zajęcia rewalidacyjne, tak jak pozostali nauczyciele. Do tej pory płacono im za zajęcia psychologa i pedagoga z pensum 22 godzin (tak ustalił organ prowadzący), a pozostałe godziny rewalidacyjne – z pensum 18 godzin (uśrednienie etatu). W obecnym roku szkolnym organ prowadzący stwierdził, że psycholog i pedagodzy mają prowadzić zajęcia rewalidacyjne z pensum 22 godzin. Proszę o podstawę prawną, ponieważ w mojej placówce nauczyciele prowadzący takie same zajęcia rewalidacyjne, jakie prowadzą psycholog i pedagodzy, otrzymują wynagrodzenie z pensum 18, a nie 22.

Stanowisko organu prowadzącego jest prawidłowe, ponieważ nauczyciele specjaliści nie mogą prowadzić zajęć rewalidacyjnych w ramach pensum tzw. nauczycieli przedmiotu.

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.) nie wymienia stanowiska nauczyciela zajęć rewalidacyjnych, a w konsekwencji nie określa dla niego wymiaru pensum. Z kolei na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b w zw. z art. 91d pkt 1 KN organ prowadzący określa w uchwale tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych, z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, z tym że wymiar ten nie może przekraczać 22 godzin. Nauczyciel specjalista realizuje wszelkie zajęcia, w tym rewalidacyjne, w ramach pensum określonego przez organ prowadzący. Powyższe stanowisko podziela MEN (odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – z upoważnienia ministra – na interpelację nr 17520 w sprawie wynagrodzenia dla nauczycieli klas integracyjnych: http://www.sejm.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=7757715B).

Z kolei wymiar pensum tzw. nauczycieli przedmiotu w szkole (a więc nauczycieli szkoły danego typu), którzy z racji dodatkowych kwalifikacji prowadzą także np. zajęcia rewalidacyjne, jest uzależniony od tego, na jakim stanowisku zostały one powierzone przez dyrektora: np. w ramach pensum 18-godzinnego nauczyciela przedmiotu albo na stanowisku nauczyciela psychologa, logopedy, pedagoga itp., ustalonego przez organ prowadzący dla danego specjalisty w uchwale, co z racji zajmowania dwóch (lub większej liczby) stanowisk z różnymi wymiarami pensum wymaga obliczenia tzw. pensum łączonego – wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 stycznia 2011 r., I PK 153/10; wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 4 września 2014 r., IV SA/Gl 674/14; stanowisko MEN z dnia 30 lipca 2012 r. (https://samorzad.pap.pl/kategoria/edukacja/men-odpowiada-14); art. 42 ust. 5c KN.

Orzecznictwo sądów za prawidłowe uznaje obydwa rozwiązania. W związku z tym dyrektor szkoły decyduje, czy nauczycielowi przedmiotu powierzy dodatkowo na tym stanowisku zajęcia rewalidacyjne (wówczas nauczyciel wszystkie zajęcia poprowadzi w ramach pensum 18-godzinnego), czy przydzieli drugie stanowisko pedagogiczne nauczyciela specjalisty w ramach pensum określonego przez organ prowadzący na poziomie nie wyższym niż 22 godziny i następnie dla wszystkich stanowisk wyliczy tzw. pensum łączone. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT