Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole pracownica jest w ciąży, czy pracodawca ma obowiązek zwolnić ją na badania, które wykonuje w mieście oddalonym o 120 km i praktycznie nie ma tej osoby cały dzień w pracy ? Jeśli tak to proszę o wzór pisma z podstawa prawną.
Zgodnie z art. 185 § 2 kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany udzielać pracownicy ciężarnej zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas nieobecności w pracy z tego powodu pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Przykładowa treść pisma: Na podstawie art. 185 § 2 kodeksu pracy udzielam Pani zwolnienia od pracy w dniu ............. w celu wykonania badań lekarskich związanych z ciążą.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka urodzona w listopadzie 1963 r. osiągnie 39 lat pracy 13 września 2023 r. Kiedy może przejść na emeryturę tak, aby uzyskać jeszcze nagrodę jubileuszową za 40 lat pracy? Czy nagrodę jubileuszową można wypłacić już 14 września 2023 r.? Czy jest możliwość, aby nauczycielka nie musiała wracać 1 września 2023 r. do pracy? Mamy podobną sytuację z inną nauczycielką, urodzoną w maju 1963 r. 11 września 2024 r. osiągnie 39 lat pracy. Czy i w jej przypadku jest możliwe wypłacenie nagrody jubileuszowej następnego dnia tj. 12 września 2024 r. i czy zachodzi konieczność, by 1 września 2024 r. wracała do pracy po wakacjach?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel posiada 32 lata pracy w zawodzie nauczyciela, jest w wieku 52 lat. Pracę zaczynał w wieku lat 19. Kiedy może przejść na jakiekolwiek świadczenie emerytalne lub kompensacyjne?
- Zgodnie z art. 35a KN nauczyciele byli oddelegowani do realizowania zajęć z uczniami w ramach projektu finansowanego z EFS. Za realizację tych zajęć otrzymywali z budżetu projektu wynagrodzenie za nadgodziny zgodnie z art 35 ust 3 KN.
Czy w okresie urlopu wypoczynkowego nauczycielom tym przysługuje z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie (średnia urlopowa czy wynagrodzenie urlopowe)? Jeśli tak, to proszę o wskazówkę jaka powinna być metodologia wyliczenia tego wynagrodzenia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o poradę w następującej sprawie. W mojej szkole pracuje 3 nauczycieli wych. fizycznego, którzy zatrudnieni są przez mianowanie. Pierwszy pracuje od roku 1999 (ma 14 lat pracy pedagogicznej, pracuje na pełnym etacie,ukończył studia polonistyczne, ale nigdy w mojej szkole nie uczył tego przedmiotu, oraz studia podyplomowe z wych. fiz., jego rodzina liczy 5 osób), nauczycielka z 11 letnim stażem pracy pedagogicznej(pracuje w mojej szkole od roku 2004 na 10/18 etatu, rodzina liczy 3 osoby) oraz jej mąż (15 lat pracy ped.,w mojej szkole pracuje od 2005 roku, w tym roku szkolnym zatrudniony był na 11/18 etatu, posiada studia podyplomowe z zakresu resocjalizacji, pracuje w pełnym wymiarze w zakładzie poprawczym). Według przyjętych w szkole kryteriów zwalniania pracowników, podjęłam decyzję o zwolnieniu tego ostatniego. Nauczyciel zapowiedział wniesienie sprawy do sądu pracy ponieważ nie zgadza się tą decyzją. Czy może liczyć na wygraną? W przypadku przydzielenia pierwszemu nauczycielowi języka polskiego musiałabym zwolnić polonistę, który jest jedynym żywicielem rodziny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Konserwator pracuje na 0.5 etatu i po przebyciu 182 dni wykorzystał urlop wypoczynkowy. W czasie urlopu złożył wniosek o tzw., wczasy pod gruszą'' . Na urlopie złożył podanie o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z uwagi na stan zdrowia. Dodam,że jest rencistą od kilkunastu lat. od 17 maja 2017r. nie jest pracownikiem. Rodzina pyta dyrektora dlaczego nie otrzymał świadczenia a dopełnił wymagania zawarte w regulaminie ZFŚS tj. złożył gdy był na początku urlopu i był pracownikiem. Do księgowości wniosek o wczasy dotarł 12 czerwca i księgowość jest zdania,że w dniu 12 czerwca nie był pracownikiem. Czy dyrektor wydając polecenie na piśmie wypłatę należnego świadczenia popełnił błąd? Jest nie dopełnienie formalności po stronie szkoły, a nie widzę błędu konserwatora.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe