Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole podstawowej jest oddział przedszkolny. Umowy o pracę z nauczycielami zawierane są przez szkołę (placówka feryjna). Czy urlop wypoczynkowy nauczycieli w oddziale przedszkolnym udzielany jest na zasadach nieferyjnych czy feryjnych?
Oddział przedszkolny bez względu na to, że jest częścią szkoły podstawowej, czyli jednostki feryjnej jest placówką nieferyjną.
Potwierdza to art. 31 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe - Dz. U. z 2024 r. poz. 737) określając, że wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego.
Zgodnie z art. 64 ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r. poz. 984 ze zm.) nauczycielom zatrudnionym w jednostkach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- czy mogę prosić o wzór upomnienia dla wicedyrektora szkoły za przekroczenie uprawnień
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, nauczycielka uczy języka polskiego w wymiarze9/18 etatu, równocześnie w tej samej szkole ma przydzielone 9 godzin tygodniowo zajęć rewalidacyjnych i nauczania indywidualnego (ma pełne kwalifikacje).Organ prowadzący stoi na stanowisku, że zajęć rewalidacyjnych i nauczania indywidualnego nie można włączyć do etatu i pracownicy należy wypłacać wynagrodzenie za zrealizowane zajęcia rewalidacyjne i nauczanie indywidualne jak za godziny ponadwymiarowe. Czy jest to zgodne z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona w dwóch placówkach w jednej cały etat, w drugiej pół etatu w tej jest w trakcie robienia awansu zawodowego. Aktualnie jest w ciąży. Ze względu na stan zdrowi musi pozostać na zwolnieniu lekarskim do rozwiązania. Później będzie na urlopie macierzyńskim. Po powrocie do pracy chce kontynuować awans zawodowy. Pytanie czy może skrócić urlop macierzyński o 2 miesiące i wrócić o te 2 miesiące wcześniej do placówki, w której realizuje awans zawodowy i w której ma pół etatu. A do drugiej głównej (gdzie ma cały etat) wrócić zgodnie z harmonogramem urlopu?
- Czy można nauczycielowi włączyć do etatu zajęcia prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Np. Nauczyciel uczący geografii, mający w przydziale 17/18 godzin otrzymałby 1/18 w ramach ppp do etatu. Nauczyciel ma ukończoną geografię, filologię polską i oligofrenopedagogikę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel historii realizuje pensum 18 godzin, pracuje w pełnym wymiarze, dodatkowo ma przydzielone 4 godziny świetlicy szkolnej, są to jego godziny ponadwymiarowe.
Jakie wynagrodzenie przysługuje temu nauczycielowi za godziny ponadwymiarowe: 4/18, czy 4/26?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe