Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole jest nauczyciel dyplomowany, który jest zatrudniony na umowę o pracę. W umowie jest napisane, że zatrudnienie na stanowisku nauczyciela języka niemieckiego. Ponadto nauczyciel ma kwalifikacje do nauczania specjalnego. Nauczyciel w nowym roku szkolnym wnioskuje o pełny wymiar godzin zajęć języka niemieckiego 18/18. Nauczanie specjalne chciałby otrzymać jako nadgodziny. W związku z tym, że w szkole z nowym rokiem szkolnym będzie mniej oddziałów klasowych, istnieje zagrożenie, że nie starczy godzin, aby zapewnić nauczycielowi 18 godzin języka niemieckiego. Co w takiej sytuacji ma zrobić dyrektor, jak nauczyciel nie wyrazi zgody na to, aby pełny etat utworzyć z godzin języka niemieckiego i np. zajęć rewalidacyjnych.
Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony na czas nieokreślony, to stosunek pracy powinien być nawiązany poprzez mianowanie a nie umowę o pracę, chyba że umowa została zawarta w niepełnym wymiarze. Innym powodem takiego zatrudnienia może być fakt zawarcia umowy na czas określony.
Kolejnym błędem jest wpisywanie w umowie stanowiska nauczyciela konkretnego przedmiotu. Pracownik taki mógłby dochodzić w sądzie zatrudnienia zgodnego z umową.
Skoro jednak w szkole nie będzie wystarczającej ilości godzin języka niemieckiego, nauczycielowi należy zaproponować na piśmie nowe warunki pracy, tj. liczbę godzin poszczególnych zajęć. Jeżeli się nie zgodzi powołując się na zapis umowy, pozostaje wypowiedzenie warunków pracy i płacy (zmniejszenie wymiaru etatu jedynie do godzin j. niemieckiego) lub - w przypadku zatrudnienia przez mianowanie - propozycję ograniczenia etatu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo proszę o udzielenie mi porady w sprawie przejścia pracownika niepedagogicznego na emeryturę. Pracownik osiągnął wiek emerytalny 20.10.2017 r. Dokładnie 20.12.2019 r. przysługuje mu nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy. Pracownik w międzyczasie przeszedł zawał (sierpień 2018) i jest na przedłużającym się zwolnieniu lekarskim. Chciałby przejść na emeryturę ale jednocześnie chciałby dostać nagrodę jubileuszową. Kiedy najlepiej ma pisać wniosek o emeryturę (styczeń, luty, marzec 2019 r.) aby dostać jubileusz i mieć waloryzację? Proszę o odpowiedź i dziękuję.
- Czy nauczyciel historii może uczyć wos-u w gimnazjum?
- Czy nauczyciela z 20 letnim stażem na uczelni wyższej, który przez to nabył prawo do mianowania muszę zatrudnić przez mianowanie? Umowę będę podpisywał z nim od 2 października, czyli w zasadzie do końca roku szkolnego (będzie to umowa na 6 godzin). Czy mogę dać mu zwykłą umowę na czas określony czy musi to być umowa przez mianowanie ? A jeśli przez mianowanie to do kiedy? I na jakiej zasadzie potem będę mógł go zwolnić, bo będzie i on potrzebny w zasadzie tylko na ten jeden rok.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą dla dorosłych, co roku od września zatrudniamy nauczycieli na czas określony, ponieważ nigdy nie wiemy co się nam otworzy od września następnego roku. Nauczyciele przyjmowani są na części etatu, jest to ich druga praca, pełne etaty mają w swoich macierzystych szkołach. Czy druga umowa powinna być zawarta na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Na stanie placówki zatrudniony jest nauczyciel informatyki i j. niemieckiego, który przebywa od 8 lat na urlopie wychowawczym (2 dzieci). Jest to nauczyciel dyplomowany, posiadający umowę o pracę przez mianowanie. Placówka w tym czasie przeszła dwukrotne przeobrażenie. Najpierw w 2012 r. połączyła się z gimnazjum, następnie w 2019 r. stała się Zespołem Szkół, w skład którego weszła Specjalna Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi dla uczniów ze spektrum autyzmu, w tym z Zespołem Aspergera. Uczniowie są w normie intelektualnej. Na stanie placówki jest germanista z pełnymi kwalifikacjami (nauczyciel dyplomowany, umowa o pracę przez mianowanie jako nauczyciel j. niemieckiego), w tym ze studiami podyplomowymi w zakresie pracy z uczniami autystycznymi. Posiada kilkuletnią praktykę w pracy z ww. uczniami. Ponadto od grudnia 2020 r. został objęty szczególną ochroną stosunku pracy. Wiem, że nauczyciele j. obcych nie muszą mieć ukończonych studiów podyplomowych w zakresie pracy z uczniami ze spektrum autyzmu. Jest też zatrudniony nauczyciel mianowany z pełnymi kwalifikacjami do nauczania informatyki - posiada też studia podyplomowe w zakresie pracy z uczniami autystycznymi.
Chciałabym rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem przebywającym na urlopie wychowawczym z dniem 31.08.2021 r. Z jakich przepisów powinnam skorzystać? Czy jest tez może inne rozwiązanie, np. etat świetlicy? Jednak przypominam, że ów nauczyciel nie ma kwalifikacji do pracy z uczniami autystycznymi.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe