Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole (2019r.) założono nowy monitoring wizyjny. Jakie- w związku z RODO- wymagania musi spełnić szkoła, aby system mógł rozpocząć działanie? Poproszę o wzory dokumentów ( opinię Rady Pedagogicznej, Samorządu, Rady rodziców (ew. informacji dla rodziców i uczniów). Czy muszę ten fakt gdzieś zgłaszać?
Zgodnie z art. 108a ust. 1 i 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. dyrektor szkoły może uruchomić monitoring w uzgodnieniu z organem prowadzącym szkołę oraz po przeprowadzeniu konsultacji z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim. Ponadto dyrektor szkoły informuje uczniów i pracowników szkoły o wprowadzeniu monitoringu, w sposób przyjęty w danej szkole, nie później niż 14 dni przed uruchomieniem monitoringu. W związku z tym dyrektor powinien sporządzić plan lub listę rozmieszczenia kamer oraz powinien zwrócić się do organu prowadzącego o wyrażenie zgody na jego uruchomienie w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników szkoły oraz ochrony mienia szkoły. Powinien go również przekazać ww. szkolnym organom do konsultacji. Organy mogą podjąć uchwałę o treści: „ w sprawie dotyczącej konsultacji dotyczących uruchomienia w Szkole … monitoringu wizyjnego na podstawie art. 108a ust. 1 PO rada pedagogiczna/rada rodziców/samorząd uczniowski pozytywnie/negatywnie opiniuje zaproponowany przez Dyrektora Szkoły w dniu … plan rozmieszczenia kamer rejestrujących obraz” (ewentualnie uchwała może sugerować inne rozmieszczenie kamer). Informacja adresowana do pracowników szkoły oraz rodziców i uczniów może mieć treść: „Dyrektor Szkoły informuje, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników Szkoły oraz ochrony mienia Szkoły od dnia … zostanie uruchomiony monitoring wizyjny w następujących miejscach: ...”. Uruchomienie monitoringu w szkole nie podlega zgłoszeniu organom zewnętrznym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dokument pt. System oceniania uczniów w klasach I-III szkoły podstawowej może być osobno jako odrębny dokument czy zawarty jako rozdział w statucie szkoły?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła została przekształcona z 6 w 8letnią. Czy uchwalony nowy statut powinien zostać przekazany do Kuratorium Oświaty? Jeśli tak to w jakim terminie? Czy pod statutem powinna podpisać się rada pedagogiczna?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest ustalony termin przekazania rodzicom informacji o gotowości szkolnej dziecka - chodzi o diagnozę wstępną, tzw. jesienną?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z wątpliwościami w gospodarowaniu środkami ZFŚS proszę o udzielenie odpowiedzi:
• Czy wysokość świadczenia może być przyznawana proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia w sytuacji, gdy nasza szkoła nie jest szkołą macierzystą danego pracownika? (Np. maksymalna wysokość świadczenia to 1000 zł, dwóch pracowników znajduje się w tej samej grupie dochodowej (III), pierwszy pracownik zatrudniony na pełen etat otrzymuje 80% z 1000 zł, a drugi pracownik zatrudniony na 1/4 etatu otrzymuje 80% z 250 zł).
• Czy istnieje możliwość zapisu w regulaminie, że osoba, która jest u nas zatrudniona na mniej niż 1/2 etatu, a my nie jesteśmy jej szkołą macierzystą, nie może korzystać ze świadczeń ZFŚS?
• Czy można stworzyć jakby oddzielną „pulę” pieniędzy dla emerytów i rencistów, w wysokości ich rzeczywistego odpisu, i ograniczyć wypłatę ich świadczeń wyłącznie do tej wysokości?
• Czy w regulaminie ZFŚS można zapisać, że emeryci otrzymują np. 50 % świadczenia należnego pracownikom?
• Czy zmiany w regulaminie możemy w każdej chwili wprowadzić aneksem, który zostanie uzgodniony ze związkami zawodowymi?
• Czy tzw. paczki dla dzieci mogą przybrać formę kart podarunkowych/kart przedpłaconych; biletów wstępu lub ekwiwalentu pieniężnego?
• Czy istnieje możliwość przyznawania świadczeń socjalnych emerytom uznaniowo? Niezależnie od ustalonej kwoty bazowej świadczenia?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o przykładowe zarządzenie dotyczące przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej dla osób zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych w PP-P. (SPRZĄTACZKA, KONSERWATOR)
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe