Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W skład Zespołu Szkół wchodzą następujące typy szkół: Liceum Ogólnokształcące, Technikum oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego. W chwili obecnej jako Centrum Kształcenia Ustawicznego chcemy zorganizować kurs teoretycznych przedmiotów zawodowych dla uczniów klas wielozawodowych Branżowej Szkoły I-go Stopnia innej placówki. Czy nauczyciel zatrudniony w naszej szkole może również zostać zatrudniony np. na umowę zlecenie na wspomnianym kursie?
Zespół szkół jest pracodawcą nauczyciela, a umowa o pracę lub akt mianowania wymienia, w których jednostkach oświatowych wschodzących w skład zespołu nauczyciel świadczy pracę (art. 10 ust. 1, art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215). W samorządowym zespole nauczyciel wykonuje pracę pedagogiczną w ramach stosunku pracy (art. 10 ust. 1 KN). W orzecznictwie za niedopuszczalne uznaje się powierzenie w ramach umowy cywilnoprawnej pracy tego samego rodzaju, którą pracownik wykonuje na rzecz pracodawcy w ramach stosunku pracy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 marca 1997 r., I PKN 43/97). W związku z tym nauczyciela, który wykonuje pracę pedagogiczną w szkole nie można zatrudnić na umowę-zlecenie do wykonywania u tego samego pracodawcy (w zespole szkół) pracy tego samego rodzaju – pracy pedagogicznej na kursie w innej placówce w zespole.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole jest nauczyciel dyplomowany, który jest zatrudniony na umowę o pracę. W umowie jest napisane, że zatrudnienie na stanowisku nauczyciela języka niemieckiego. Ponadto nauczyciel ma kwalifikacje do nauczania specjalnego. Nauczyciel w nowym roku szkolnym wnioskuje o pełny wymiar godzin zajęć języka niemieckiego 18/18. Nauczanie specjalne chciałby otrzymać jako nadgodziny. W związku z tym, że w szkole z nowym rokiem szkolnym będzie mniej oddziałów klasowych, istnieje zagrożenie, że nie starczy godzin, aby zapewnić nauczycielowi 18 godzin języka niemieckiego. Co w takiej sytuacji ma zrobić dyrektor, jak nauczyciel nie wyrazi zgody na to, aby pełny etat utworzyć z godzin języka niemieckiego i np. zajęć rewalidacyjnych.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciela zatrudnionego w wymiarze 2/18, 4/18, 6/18 etatu obowiązuje realizacja godzin z art. 42 KN, jeśli tak, to w jakim zakresie?
- Kierownik świetlicy - pensum i wymiar czasu pracy. Czy kierownik świetlicy, który ma z racji funkcji obniżone pensum do 10 godzin powinien pracować 10 czy 40 godzin tygodniowo?
- W szkole nie działają zakładowe organizacje związkowe. Szkoła jest placówką publiczną prowadzoną przez stowarzyszenie, nauczyciele zatrudnieni są z KP. Czy w związku z tym nauczyciele mogą przystąpić do ogólnopolskiego strajku nauczycieli?
- Dzień dobry,
Proszę o wyjaśnienie,która ze szkół powinna / czy musi?/ zapłacić n-lowi za"powstałą" nadgodzinę? Sytuacja jest następująca: N-el w-f w macierzystej szkole ma 15g zajęć i uzupełnia etat w innej, w której ma 4g zajęć /2gx2kl./ uważam,że ta szkoła powinna zatrudnić n-la na tą -1g.?,jednak dyr.tej szkoły chce przenieść ciężar finansowy na szk.macierzystą.Czy jest to zgodne z przepisami?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe