Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W przedszkolu niepublicznym zatrudnieni są nauczyciele do zajęć specjalistycznych, np. nauczyciel logopeda w wymiarze 10 godzin miesięcznie, specjalista integracji sensorycznej. Czy od września 2018 r można go nadal zatrudnić na podstawie umowy zlecenie?
Specjaliści z kwalifikacjami nauczycieli od dnia 1 września 2018 r. w niepublicznym przedszkolu będą mogli być zatrudnieni tylko na umowy o pracę bez względu na wymiar zatrudnienia, a zatrudnianie ich na mowy cywilnoprawne (w tym zlecenie) będzie niedopuszczalne – art. 10a w zw. z art. 91b ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 w brzmieniu od 1 września 2018 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel religii może pełnić funkcje wicedyrektora w szkole? Zgodnie z rozporządzeniem MEN dotyczącym nauczania religii z 1992r, ze zm., nauczyciel religii zatrudniany jest na podstawie imiennego skierowania, wchodzi w skład RP, nie przyjmuje na siebie obowiązków n-la wychowawcy.
- Nauczyciel jest zatrudniony w placówce niepublicznej na 7/40 etatu na czas nieokreślony na podstawie Kodeksu Pracy. Od dnia 8 maja 2023 r. został powołany do pełnienia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej do 12 miesięcy (pracodawca otrzymał zawiadomienie). W takiej sytuacji wg. przepisów pracodawca ma obowiązek udzielić takiemu pracownikowi urlopu bezpłatnego na cały okres pełnienia tej służby (art. 304 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny). Pracownikowi udzielono takiego urlopu. Urlop rozpisał do dnia 30 września 2023 r. Nauczyciel poinformował nas, że z dniem 2 października 2023 r. przechodzi na żołnierza zawodowego i chce rozwiązać z nami umowę o pracę. Pracownikowi takiemu należy się ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, którego nie zdążył wybrać. Jak należy go wyliczyć? Czy należy go ustalić w oparciu o miesiące od stycznia 2023 r. do końca września 2023 r. czy należy pomniejszyć urlop o miesiące urlopu bezpłatnego? Jaką wpisać przyczynę rozwiązania stosunku pracy? Czy takiemu pracownikowi należy się odprawa?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy nauczycielom przysługuje dodatek za nauczanie indywidualne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przez 13 lat byłam dyrektorem, uczyłam matematyki, a po przegranym konkursie nowy dyrektor przydzielił mi godziny w przedszkolu, czyli zmienił mi warunki pracy (nadmieniam, że pracujemy w zespole szkolno-przedszkolnym). Czy muszę się zgodzić na taki przydział?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest ściśle określona liczba opiekunów na wycieczki szkolne?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe