Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie treści pytania nie można jednoznacznie stwierdzić, że uwagi lub wnioski dyrektora do niesformalizowanych opinii specjalistów naruszają dobro dziecka lub...

PORADA PRAWNA

21 maja 2019 Nadzór pedagogiczny

W ostatnim pytaniu, sprawdzonym 10.05.2019 roku nie chodziło wyłącznie o orzeczenia. Oczywistym jest, iż dyrektor jako przewodniczący zespołu, zapoznając się z dokumentacją, może wnieść też swoje uwagi do orzeczenia - zna sprawę, jest decydentem. A co począć w przypadku dopisywania wniosków do opinii (zwykła opinia bez rangi orzeczenia, nie mówimy o WWRD), dyrektor nie widzi dziecka, nie posiada danych świeżych z wywiadu, nie dokonywał obserwacji dziecka oraz nie tworzył hipotez diagnostycznych, a psycholodzy też nie wszystko notują. Wnioski, jakie psycholog zawiera w opinii nie mogą naruszać interesu zarówno dziecka, jak i rodziców i nie zwalnia z tego żadne rozporządzenie MEN. Jak rozmawiać nt. nadmiernej ingerencji w diagnozę czy wnioski konkretnego specjalisty w przypadku zwykłych opinii? Czy dyrektor takich "poprawek" (swoich uwag) nie powinien omówić z zespołem diagnozującym?

Na podstawie treści pytania nie można jednoznacznie stwierdzić, że uwagi lub wnioski dyrektora do niesformalizowanych opinii specjalistów naruszają dobro dziecka lub rodzica, statut placówki czy jakieś wewnętrzne procedury obowiązujące w danej placówce. Nie ma również powszechnych regulacji określających szczegółowy tryb ich wydawania. W związku z tym w razie wątpliwości co do prawidłowości postępowania dyrektora, najlepiej zawiadomić kuratora oświaty, który może przeprowadzić doraźną kontrolę zasad sporządzania niesformalizowanych opinii w danej placówce – art. 51 ust. 1 pkt 1, art. 55 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. Ewentualnie można na zebraniu rady pedagogicznej zgłosić wniosek o zaopiniowanie dotychczasowych zasad organizacji placówki w zakresie sporządzania tego typu opinii – art. 70 ust. 1 pkt 2 PO, co może także stanowić podstawę zmiany zasad określonych w tym zakresie w statucie przez organy placówki i doprecyzowanie obowiązków dyrektora i specjalistów – art. 72 ust. 1 PO. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT