Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W latach 2016/2017 byłam dyrektorem przedszkola. Wymiar mojego urlopu wynosił 35 dni. Ze względu na obowiązki ( remonty) wykorzystałam 15 dni z przysługującego mi urlopu. Od 1 września 2017r. jestem dyrektorem Zespołu Przedszkolno - Szkolnego w tym samym przedszkolu i szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi. Czy posiadam prawo do wykorzystania zaległego urlopu?
Urlop jest rozliczany w latach kalendarzowych, nie zaś szkolnych (art. 153 § 2 KP). Jeśli w 2017 r. zostało wykorzystanych 15 z 35 przysługujących dni urlopu ustalonych w planie urlopów, przy czym jeśli organ prowadzący nie udzielił dyrektorowi urlopu w większym wymiarze, do wykorzystania pozostaje pozostała część przysługującego w 2017 r. bieżącego urlopu, zaś jego termin należy ustalić z organem prowadzącym (art. 64 ust. 3 KN, art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o interpretację sytuacji w odniesieniu do k.p.
1. Nauczyciel, pomimo obowiązku obecności na rozpoczęciu roku szkolnego (dodam, że zgodnie z planem lekcji w tym dniu nauczyciel ma zajęcia lekcyjne), nie stawił się w pracy. W uzasadnieniu poinformował, że miał wizytę lekarską i może dostarczyć zaświadczenie. Nauczyciel nie usprawiedliwił swojej nieobecności wcześniej. Czy jest to naruszenie przepisów dot. organizacji, dyscypliny pracy, nierespektowania decyzji dyrektora, gdyż dwa dni wcześniej na radzie pedagogicznej było wyraźnie to zaznaczone? Jakie konsekwencje służbowe może ponieść?
2. Nauczyciel w danym dniu ma dwie godziny lekcyjne, które rozdziela tzw. okienko. Nie realizuje drugiej godziny lekcyjnej, tylko przekazuje klasę innemu nauczycielowi. Oczywiście nie informuje nikogo z kadry zarządzającej i nie otrzymuje zgody na wyjście. Zgłasza ten fakt wyłącznie w sekretariacie. Dodam, że nauczyciel ma bezpośrednie nry telefonów do osób z kadry zarządzającej, a jedna z nich była obecna na terenie szkoły. Czy jest to naruszenie przepisów dot. organizacji, dyscypliny pracy? Jakie konsekwencje służbowe może ponieść?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od nowego roku szkolnego objąłem stanowisko dyrektora szkoły. Chciałbym zatrudnić na swój etat nauczycielski nauczyciela na zastępstwo. Czy mogę zatrudnić pracownika na umowę na zastępstwo na czas mojej pięcioletniej kadencji dyrektora?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor z nowym rokiem szkolnym chce zatrudnić w szkole na czas nieokreślony nowego konserwatora. Czy w tym przypadku musi na stronie BIP umieścić ogłoszenie o naborze kandydatów na wolne stanowisko, jeżeli wie już kogo będzie chciał zatrudnić.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel stopień nauczyciela kontraktowego zdobył 21 lipca 2015r. Następnie zatrudniony był od 1 września 2015 do 30 czerwca 2016 r. (Zmiana miejsca zatrudnienia za porozumieniem stron). Od 1 września 2016r. do 31 sierpnia 2017r. jest zatrudniony na umowę na czas określony. Czy w związku z taką sytuacją nauczyciel z dniem 1 2017r. może rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego.(oczywiście pod warunkiem dalszego zatrudnienia)?
- Czy nauczyciel, który ma przygotowania do nauki historii może uczyć przedmiotu Własna Historia i Kultura Kaszub?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe