Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jaki sposób wprowadzić zmiany do regulaminu wycieczek szkolnych? Czy wprowadzenie regulaminu wycieczek lub wprowadzanie zmian do już istniejącego regulaminu wymaga wydania przez dyrektora zarządzenia? Czy podstawą prawną takiego regulaminu jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki, czy są nią wszystkie rozporządzenia, na podstawie których powstał regulamin?
Regulamin organizacji wycieczek jest wewnętrznym dokumentem, który musi być opracowany na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Regulamin zostaje wprowadzony zarządzeniem dyrektora i stanowi załącznik do tego zarządzenia.
Regulamin musi być zgody z prawem
Wszelkie zapisy regulaminie wycieczek muszą być zgodne z obowiązującym prawem, a także możliwościami konkretnej szkoły.
Akty prawne istotne z punktu wiedzenia opracowywania regulaminu
- Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r., nr 256, poz. 2572 ze zm.);
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (tekst jedn.; Dz. U. z 2003 r., nr 6, poz. 69 ze zm.);
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r., nr 135, poz. 1516);
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (tekst jedn.: Dz. U. z 1997 r., nr 12, poz. 67 ze zm.);
- Ustawa z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 ze zm.).
Jeśli powyższe akty prawne się zmieniają, dyrektor ma obowiązek dostosować do nich wewnętrzne akty prawne.
W jaki sposób opracować nowy regulamin?
Najlepszym sposobem na wprowadzenie zmian jest opracowanie nowego regulaminu i wprowadzenie go w życie. Nowy regulamin pozwoli na zachowanie przejrzystości i czytelności.
Treść regulaminu może być konsultowana z organami szkoły. Podczas opracowania nowego regulaminu należy w postanowieniach końcowych regulaminu umieścić informację o utracie mocy prawnej poprzedniego. Jeżeli już mamy opracowany regulamin, to należy wprowadzić go w życie zarządzeniem wydanym najczęściej na podstawie art. 39 ustawy o systemie oświaty. Wówczas regulamin jest załącznikiem do zarządzenia dyrektora.
Zarządzenia dyrektora powinny być ogłaszane w sposób zwyczajowo przyjęty, tak aby każdy ich adresat mógł z nimi się zapoznać, a następnie to potwierdzić.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wypłacamy ekwiwalent za pranie odzieży z dołu tzn. za rok poprzedni w 2020 za 2019 (dotyczy obsługi i nauczycieli wf). Czy należy się ekwiwalent nauczycielowi wf który w 2019 był zatrudniony na zastępstwo od stycznia do czerwca, a obecnie nie jest już pracownikiem naszej szkoły?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy placówką zapewniającą opiekę uczniom poza miejscem stałego zamieszkania. Podczas postępowania kwalifikacyjnego na SND przewodnicząca komisji zakwestionowała moje osiągnięcia na poziomie lokalnym, gdyż kurator uwzględnia tylko osiągnięcia na poziomie krajowym i międzynarodowym. Ponadto nie uwzględniono również nagród dyrektora, które otrzymywałam, ponieważ kurator bierze pod uwagę tylko nagrody Prezydenta, Kuratora i Ministra. Z czego to wynika?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Otrzymałam od rodzica informację o tym, że rozmawiał z wychowawczynią jego dziecka, które cierpi na padaczkę i w przypadku wystąpienia ataku wymaga interwencji w postaci podania leku. W informacji o rozmowie rodzic opisał sposób podana leku oraz upoważnił szkołę do podania go dziecku w sytuacji, gdyby u ucznia nastąpił atak padaczki („Upoważniam szkołę w razie zaistnienia ataku padaczki do podania leku dla mojego syna”). Rozumiem, że podanie tego leku jest niezbędne, ale czy wystarczy zgoda rodzica, aby nauczyciel mógł podać ten lek dziecku? Wiadomo, że im szybciej lek zostanie podany, tym mniejsze będą skutki uboczne. Dodatkowo zaznaczę, że w naszej szkole pielęgniarka szkolna jest dwa razy w tygodniu.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W bieżącym roku szkolnym obowiązują nowe wzory świadectw ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej. Proszę o wyjaśnienie, czy na świadectwie ukończenia technikum, na stronie 1 należy wpisywać zawód np. technik mechanik, mimo że nie ma takiego wyszczególnienia (na starych świadectwach było). Pozdrawiam.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W miesiącu wrześniu nasze przedszkole obchodzić będzie jubileusz 30- lecia.Proszę o pomoc w zakresie wzoru przemówienia na tą okoliczność, oraz informację w jakiej kolejności należy przywitać zaproszonych gości?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe