Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jaki sposób dyrektor powinien ustosunkować się do sytuacji, w której poprzedni dyrektor, sporządzając projekt organizacyjny, przydzielił godziny logopedii nauczycielce j. polskiego, która nie dostarczyła dyplomu ukończenia studiów podyplomowych z logopedii? W obecnym roku szkolnym realizuje już te godziny i nadal nie dostarczyła dyplomu ukończenia. Jakie kroki może podjąć obecny dyrektor, jeśli nie otrzyma dyplomu? Czy nauczyciel może realizować te godziny, jeśli teraz podejmie studia podyplomowe z logopedii?
Obecny dyrektor miał obowiązek zweryfikowania kwalifikacji nauczycielki przed powierzeniem zajęć, ponieważ arkusz organizacji szkoły nie stanowi czynności z zakresu prawa pracy w zakresie przydzielania godzin nauczycielom (art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2021 r., poz. 1762). Nauczycielkę należy wezwać do pilnego przedłożenia dokumentacji wykazującej kwalifikacje do prowadzenia zajęć z logopedii. Jeśli się okaże, że ich nie posiada – stosunek pracy wygasa w części etatu obejmującej zajęcia prowadzone bez kwalifikacji, co dyrektor stwierdza na piśmie, zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 KN; w razie realizowania zajęć logopedycznych w ramach godzin ponadwymiarowych należy je odebrać (art. 7 ust. 1 KN).
Jeśli okaże się, że podjęte przez dyrektora działania zmierzające do zatrudnienia wykwalifikowanego nauczyciela nie dadzą rezultatu (a więc nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela z kwalifikacjami logopedy), to dyrektor może wystąpić do kuratora oświaty o wyrażenie zgody na zatrudnienie nauczycielki bez pełnych kwalifikacji, zwłaszcza gdy jest w trakcie studiów podyplomowych (art. 10 ust. 7 i 9 KN). Należy spodziewać się, że kurator oświaty nie wyrazi zgody na zatrudnienie bez pełnych kwalifikacji nauczyciela ze wsteczną datą sprzed wniosku dyrektora, stąd obecne zatrudnienie bez tej zgody skutkuje wygaśnięciem stosunku pracy w części etatu dotyczącej zadań logopedy (lub odebraniem godzin ponadwymiarowych), oraz należy liczyć się z tym, że kurator oświaty może takiej zgody nie udzielić, gdy dana osoba nawet jeszcze nie rozpoczęła studiów podyplomowych.
Obecnie nauczycielka tych zajęć nie może prowadzić do czasu wykazania lub uzyskania kwalifikacji albo na podstawie zgody kuratora oświaty, z której będzie wynikało, od kiedy do kiedy nauczycielkę można zatrudnić na stanowisku logopedy bez pełnych kwalifikacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie pismo powinien wystosować dyrektor do nauczyciela zezwalające na dodatkową pracę w innej szkole?
- Nauczyciel zatrudniony w gimnazjum, który od 20 lat uzupełniał etat w szkole podstawowej (w roku szkolnym 2018/2019 miał 1 godzinę w gimnazjum, a 17 godzin w szkole podstawowej). W związku z likwidacją gimnazjum w październiku 2018 r. napisał podanie do szkoły podstawowej o przeniesienie za porozumieniem stron i dostał odpowiedź odmowną. Jest wiceprezesem ZNP i radnym powiatowym. Czy Wójt Gminy powinien nakazać dyrektorowi szkoły przyjęcie tego nauczyciela, ponieważ są dla niego godziny? Nadmieniam, że inni nauczyciele z takim samym wykształceniem mają po półtora etatu. Co z przepisami przejściowymi, że pierwszeństwo w zatrudnieniu mają nauczyciele ze zlikwidowanych gimnazjów?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy po wybraniu nowego społecznego inspektora pracy przez nauczycieli, dyrektor szkoły powinien wysłać tą osobę na szkolenie?
- Czy zatrudnionym nauczycielom, jak poniżej należy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2015r.? 1. Nauczyciel zatrudniony od 7 września 2015 do 30 czerwca 2016? ( do 31 grudnia 2015 bez zwolnień); 2. Nauczyciel zatrudniony od 1 stycznia do 30 czerwca 2015r.? ( w tym 3 dni urlop bezpłatny)
- Kobieta od 16 marca pozostaje na urlopie macierzyńskim. Początkowo miała pozostać na tym urlopie do końca jego trwania, wykorzystać dodatkowy urlop macierzyński (obecnie chyba 6 tygodni) oraz nowy urlop rodzicielski. Jej sytuacja rodzinna skomplikowała się, ponieważ w firmie jej męża zapowiedziano od 30 maja rozpoczęcie procedury zwolnień grupowych wśród pracowników.
Cel, jaki chcielibyśmy osiągnąć to ochrona przed zwolnieniem grupowym. Moje pytania/wątpliwości:
1. Od kiedy ojciec może przejąć urlop macierzyński od matki i czy chroni on przed zwolnieniem grupowym? Czy po powrocie z niego ojciec pozostaje pod ochroną? Słyszałem o możliwości pracy po macierzyńskim na części etatu, co ponoć na 12 miesięcy chroni przed zwolnieniem. Czy to prawda? Czy również przed grupowym? Jak długo ojciec musiałby przebywać na macierzyńskim, żeby móc po powrocie skorzystać z ochrony niepełnego etatu? Jak długo muszą trwać konsultacje pracodawcy ze związkami w sprawie zwolnień grupowych i kiedy najwcześniej można spodziewać się wypowiedzeń? Z jakim wyprzedzeniem należy składać prośbę o urlop macierzyński?
2. Czy urlop rodzicielski chroni przed zwolnieniem grupowym?
3. Czy urlop ojcowski (dwa tygodnie dla ojca po urodzeniu dziecka) chroni przed zwolnieniem grupowym?
4. Czy kobieta - nauczycielka w państwowej szkole, po przerwaniu na rzecz męża urlopu macierzyńskiego, wraca na te same warunki pracy i płacy? Obecnie brakuje dla niej godzin. Czy w dniu powrotu może dostać wypowiedzenie zmieniające?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe