Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

DOKUMENT DO SPRAWDZENIA

ZAMÓW DOKUMENT

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 26 marca 2015 r. II UK 145/14 emerytura wojskowa nie wyłącza prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, czyli świadczenia...

PORADA PRAWNA

09 czerwca 2021 Kadry

W dniu 8 czerwca otrzymałam negatywną odpowiedź eksperta na zadane wcześniej pytanie: „Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania z 20-letnim stażem pracy w szkole z emeryturą wojskową można udzielić urlopu dla poratowania zdrowia?”. W innej publikacji natknęłam się na pozytywną opinię na podstawie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 26 marca 2015 r. II UK 145/14. Bardzo proszę o odniesienie się do podanego wyroku sądu.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 26 marca 2015 r. II UK 145/14 emerytura wojskowa nie wyłącza prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, czyli świadczenia wypłacanego przez ZUS z ubezpieczenia chorobowego. Wyrok ten nie rozstrzyga kwestii urlopu dla poratowania zdrowia nauczycieli, który nie jest elementem ubezpieczenia chorobowego i w jego czasie nauczyciel nie otrzymuje świadczenia z ZUS tylko wynagrodzenie wypłacane przez pracodawcę. Nie podstawy do traktowania wynagrodzenia za urlop zdrowotny tak samo jak świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w nawiązaniu do udzielonej odpowiedzi, również w literaturze oraz innych orzeczeniach niż wskazane w dotychczasowym stanowisku, wskazuje się, że ograniczenie możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia lub czasu jego trwania nie jest związane z rodzajem emerytury, z jakiej może skorzystać nauczyciel (wyroki SN: z 4.12.2003 r., I PK 72/03, OSNP 2004/21, poz. 366 oraz z 26.03.2007 r., I PK 262/06, OSNP 2008/9–10, poz. 123; Rozwadowska-Skrzeczyńska, M. Szymańska, A. Barański, Karta Nauczyciela. Komentarz, wyd. X, WKP 2018). Nie ma orzecznictwa, ani poglądu doktryny wskazującego, że nauczyciel z emeryturą wojskową może skorzystać z urlopu zdrowotnego, a w związku z tym przeciwny pogląd jest odosobniony. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2021 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT