Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W dniu 8 czerwca otrzymałam negatywną odpowiedź eksperta na zadane wcześniej pytanie: „Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania z 20-letnim stażem pracy w szkole z emeryturą wojskową można udzielić urlopu dla poratowania zdrowia?”. W innej publikacji natknęłam się na pozytywną opinię na podstawie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 26 marca 2015 r. II UK 145/14. Bardzo proszę o odniesienie się do podanego wyroku sądu.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 26 marca 2015 r. II UK 145/14 emerytura wojskowa nie wyłącza prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, czyli świadczenia wypłacanego przez ZUS z ubezpieczenia chorobowego. Wyrok ten nie rozstrzyga kwestii urlopu dla poratowania zdrowia nauczycieli, który nie jest elementem ubezpieczenia chorobowego i w jego czasie nauczyciel nie otrzymuje świadczenia z ZUS tylko wynagrodzenie wypłacane przez pracodawcę. Nie podstawy do traktowania wynagrodzenia za urlop zdrowotny tak samo jak świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w nawiązaniu do udzielonej odpowiedzi, również w literaturze oraz innych orzeczeniach niż wskazane w dotychczasowym stanowisku, wskazuje się, że ograniczenie możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia lub czasu jego trwania nie jest związane z rodzajem emerytury, z jakiej może skorzystać nauczyciel (wyroki SN: z 4.12.2003 r., I PK 72/03, OSNP 2004/21, poz. 366 oraz z 26.03.2007 r., I PK 262/06, OSNP 2008/9–10, poz. 123; Rozwadowska-Skrzeczyńska, M. Szymańska, A. Barański, Karta Nauczyciela. Komentarz, wyd. X, WKP 2018). Nie ma orzecznictwa, ani poglądu doktryny wskazującego, że nauczyciel z emeryturą wojskową może skorzystać z urlopu zdrowotnego, a w związku z tym przeciwny pogląd jest odosobniony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeżeli nauczyciel zatrudniony w szkole samorządowej nie uzyska zgody dyrektora macierzystej placówki i podejmie pracę w szkole prowadzonej przez inną jednostkę niż jst (umowa zlecenie, umowa o pracę) to podlega procedurom dyscyplinarnym przewidzianym w Prawie Oświatowym?
- Nauczyciel jest zatrudniony na 17/18 na zastępstwo za nauczyciela będącego na urlopie macierzyńskim, jednocześnie jest zatrudniony w innej placówce na 7/18 umowa stała – czy może otrzymywać dodatki z umowy o prace na zastępstwie, czy jak do tych czas, z 7/18 bo tam jest umowa na stałe.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wystąpił do dyrektora szkoły z wnioskiem o udzielenie bezpłatnego urlopu z powodu ważnych spraw osobistych w okresie od 7.09.2016r. do 09.09.2016r. i od 12.09.2016r. do 14.09.2016r. Co z dniem 10.09.2016r./ sobota/ i 11.09.2016r. /niedziela/. Jak należy udzielić nauczycielowi urlop bezpłatny tj. za jaki okres?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma określony czas pracy w tygodniowym rozkładzie zajęć /godziny dydaktyczne/. Czy dyrektor ma prawo bez uzgodnienia z nauczycielem ustalić mu w tym dniu dodatkowe godzin pracy?
Czy może nakazać nauczycielom pozostanie w szkole do czasu pracy szkoły np. godz.15? Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może nie przyznać nauczycielowi dodatku motywacyjnego mimo, iż nauczyciel wykonuje zadania - zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt. 2 KN; szczególnie efektywne wypełnianie zadań i obowiązków związanych z powierzonym stanowiskiem; realizowanie w szkole zadań edukacyjnych, wynikających z przyjętych przez organ prowadzący priorytetów w realizowanej lokalnej polityce oświatowej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe