Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 91c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy,...

PORADA PRAWNA

W dniach od 01.12.2020 r. do 25.06.2021 r. zatrudniałam w wymiarze 11/22 psychologa. Następnie od 01.09.2021 r. osoba dostała kolejną umowę na czas określony do 31.08.2022 r. i rozpoczęła awans zawodowy. Od marca 2022 r. w ramach współpracy z NFZ będziemy mieli świadczoną pomoc psychologiczną, w związku z tym chcę rozwiązać umowę z psychologiem z końcem lutego, oczywiście z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Czy muszę konsultować to ze związkami? Czy ich decyzja jest wiążąca?

Na podstawie art. 91c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, a takimi są kwestie związane z rozwiązaniem nauczycielskiego stosunku pracy zawartego na podstawie umowy na czas określony, mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320). Obowiązek konsultacji ze związkami zawodowymi wypowiedzenia umowy o pracę dotyczy tylko umów zawartych na czas nieokreślony. Stosownie do art. 38 § 1 Kodeksu pracy o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Podkreślenia wymaga, że konsultacja wypowiedzenia na podstawie art. 38 § 1 Kodeksu pracy nigdy nie ma charakteru udzielania zgody przez związki zawodowe na rozwiązanie stosunku pracy. Jednakże z uwagi na fakt, że umowa jest zawarta na czas określony, nie ma obowiązku konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy z reprezentującą pracownika zakładową organizacją związkową.

Na marginesie należy zaznaczyć, że przy ustalaniu zakładowego stażu pracy w celu określenia długości okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy, które obejmują zatrudnienie na podstawie obecnej (wypowiadanej) umowy, ale także okresy zatrudnienia na podstawie wcześniej łączących strony umów o pracę (np. umowy na okres próbny, umowy na czas określony), niezależenie od tego, czy były przerwy między umowami. Zakładowy staż pracy nauczyciela psychologa będzie wynosił więcej niż 6 miesięcy, co oznacza, że na podstawie art. 36 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia jego umowy o pracę zawartej na czas określony wynosi 1 miesiąc.  

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT