Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W czerwcu zmarła czynna nauczycielka. Jaka odprawa pośmiertna przysługuje rodzinie? We wrześniu miałaby 30 lat pracy. Czy oprócz odprawy rodzinie należy się również jubileuszówka, urlopowe z KN oraz ekwiwalent za urlop?
W razie śmierci pracownika, w tym nauczyciela, rodzinie zmarlego przysługuje odprawa pośmiertna na podstawie przepisów kodeksu pracy (art. 93).
Wysokość odprawy jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:
1) jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
2) trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
3) sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.
Odprawa pośmiertna przysługuje następującym członkom rodziny pracownika:
1) małżonkowi,
2) innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturrach i rentach z FUS, tj. dzieciom do 16 roku życia lub do 25, gdy się uczą i rodzicom, jeżeli spełniają wymogania określone w art. 71 ustawy z dnia 17.12.1978 r. o emeryturach i rentach z FUS.
Odprawę dzieli się w częściach równych pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny. Jeżeli po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden członek rodziny uprawniony do odprawy pośmiertnej, przysługuje mu odprawa w wysokości połowy przysługującej kwoty.
Na podstawie art. 631 kodeksu pracy, z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa, natoiast prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturrach i rentach z FUS. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.
Oznacza to, że rodzinie należy wypłacić nie tylko odprawę pośmiertną, ale również wszystkie te świadczenia, do których zmarły pracownik nabył prawo, tj. ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, nauczycielskie świadczenie urlopowe, dodatkowe wynagrodzenie roczne. W opisanym przypadku nagrody jubileuszowej nie wypłaca się, ponieważ nauczyciel nie nabył do niej jeszcze prawa.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można nauczycielowi z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym nie przyznać zniżki pensum i przydzielić godziny ponadwymiarowe? Nauczyciel powołuje się na art. 16 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społeczne.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel,który obecnie jest dyrektorem (kadencja kończy się 31.08.2016r.),może po skończonej kadencji skorzystać z urlopu dla podratowania zdrowia (ur.30 kwietnia 1960r.),a po wykorzystaniu urlopu przejść na świadczenie kompensacyjne.W zawodzie pracuje od 01.09.1982r.(tj.32lat w 2016 34. )Jak jest naliczane świadczenie kompensacyjne? Ile procent pensji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację czy w oddziale przedszkolnym integracyjnym, dla którego przydział, to 10 godz. dziennie (5 - zajęcia dydaktyczne + 5 - zajęcia świetlicowe) należy zatrudnić jednego czy dwóch nauczycieli wspomagających?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie odnośnie głównej księgowej. W mojej szkole zatrudniona jest główna księgowa na cały etat. Czy mam prawny obowiązek zatrudniania w szkole księgowej płacowej (odpowiedzialnej za liczenie i wypłatę wynagrodzeń). Jeśli tak to jaka jest podstawa prawna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel, aby zatrudnić go jako pedagoga w szkole? Czy nauczyciel posiadający wykształcenie wyższe o kierunku edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna spełnia wymagania?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe