Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od...

PORADA PRAWNA

21 maja 2015 Kadry

W czasie leczenia szpitalnego pracownicy zmarł jej ojciec. Niestety ze względów zdrowotnych nie mogła uczestniczyć w jego pogrzebie. Po powrocie ze zwolnienia lekarskiego, po ponad trzech miesiącach, pracownica chce wykorzystać dwa dni urlopu okolicznościowego, którego nie mogła wybrać wcześniej. Czy w obecnej sytuacji należy powyższego urlopu udzielić ? Na jaką podstawę prawną się powołać?

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy:

§ 15. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

1) 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.

 

Z brzmienia powyższego przepisu wynika, że 2 dni zwolnienia od pracy powinny mieć ścisły związek nie tylko ze zgonem ale i pogrzebem, a więc powinny być udzielone w czasie, w którym te zdarzenia miały miejsce.

Zwolnienie od pracy to nie urlop. Potoczna nazwa "urlop okolicznościowy" wiele osób wprowadza w błąd, sugerując że "urlop" taki należy się pracownikowi tylko dlatego, że nastąpiło dane zdarzenie. Powołane wyżej rozporządzenie reguluje m.in. udzielanie pracownikom zwolnień od pracy w różnych przypadkach, m.in. w przypadku  wezwania pracownika do osobistego stawienia się przed organem właściwym w zakresie powszechnego obowiązku obrony na czas niezbędny w celu załatwienia sprawy będącej przedmiotem wezwania, w przypadku konieczności stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia, w przypadku wezwania pracownika w celu wykonywania czynności biegłego w postępowaniu administracyjnym, karnym przygotowawczym, sądowym lub przed kolegium do spraw wykroczeń, czy też, jak w omawianym przypadku, w razie zgodu i pogrzebu ojca.

Wszystkie te zwolnienia muszą mieć związek z daną sprawą. Nie ma więc podstaw do tego, aby udzielać zwolnienia od pracy w innych, zwłaszcza tak odległych od zdarzenia, dniach.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT